Levinumad plii asendusmaterjalid jahinduses

Levinumad plii asendusmaterjalid jahinduses

1246

Alustame sellest, et “Standad steel” määratlusega terashaavlitega saab lasta ka vanemate, heas seisukorras ja kõigi tšokkidega jahipüssidega. (küll mitte damaskuse raudadega ja musta püssirohuga laetavate relvadega).
Küll aga võib suure kasutuse korral selline moon raua suudmeid veidi ovaalseks venitada.

Allpool on „standard steel“ (max 740 baari) CIP määratlus. Pange tähele, et kui isegi üks tabelis olevatest väärtustest on ületatud, liigub padrun kategooriasse „High Performance“. Ja ilma terast lubava tähistuseta raudades kasutada ei tohi.

CIP määratlus „standard-steel“ padrunile:

Padrunipesa max
pikkus
(mm)

Padruni max rõhk
(bar)

Maks laengu kiirus suudmest 2,5 m (m/s)

Maksimum moment *
(Ns)

Maksimum haavli läbimõõt
(mm)

65-70

740

430

12

3,25

*Moment saadakse kui korrutada laengu kiirus (m/s), laengu kaaluga (kg)

“High-performance” e. suure jõudlusega padruni (max 1050 baari) kasutamine nõuab tehase kinnitust relvaraual: nn prantsuse liilia märki või kirja STEEL SHOT. Märgistus asub kas luku korpusel või raua silindrilisel osal. Selle klassi padruneid ei soovitata lasta tihedamate kui 0,5 tšokkidega. Mõned tootjad märgivad ka tšokkidele STEEL SHOT.

Prantsuse “liilia”Turule on jõudnud juba mitmed pliivabad haavlimaterjalid, tutvustame allpool kõige levi numaid:

Tugevad asendusmaterjalid pliile mille erikaal on 11,34 g/cm³:

  • Teras (7,9 g/cm³) on odavam, kuid vastupidav ja kerge. Piisava löögienergia säilitamiseks peab terashaavel olema pliist kaks mõõtu suurem. Üks mõõt haavlite puhul on 0,25. Standard-steeli on lubatud kasutada ka vanemates relvades, vastavalt üleval kirjutatule. 
  • Volfram (12–18 g/cm³) on pliist palju kallim, kõvem ja raskem. Volfram on löögienergia poolest selgelt efektiivsem kui plii. Volframhaavel peaks olenevalt selle tihedusest olema üks, kaks või kolm suurust väiksem kui plii kasutamisel. Volframpadrun nõuab terasmoonale vastavat jahipüssi („liilia“ märgiga). Volframiga ei soovitata lasta kui tšokid on tihedamad kui 0,5. Volframhaavlid on alati segud erinevatest komponentidest, mitte puhas volfram.
  • Vask (8,9 g/cm³) on pliist kallim, kõvem ja kergem. Vaskhaavel peaks olema ühe või kahe haavli suuruse võrra suurem kui plii kasutamisel. Pehmema seguga ja väiksema mõõduga laskmoona saab kasutada ka vanemates haavlipüssides samamoodi nagu standard-steel terasmoona puhul. Muul juhul peab vasega püssil olema terasekõlbulikud rauad.

Pehmed asendusmaterjalid pliimoonale:

  • Tina/tsink segu (7,14-7,29 g/cm³) on pliist kallim, pehmem ja kergem ning sobib ka vanemate jahipüssidega laskmiseks. Tina/tsingi haavli suurus peaks olema kahe mõõdu võrra suurem kui plii puhul, et saavutada samaväärne löögienergia.
  • Vismut (9,8 g/cm³) on pliist kallim, pehmem ja kergem ning sobib ka vanemate püssidega laskmiseks. Piisava löögienergia säilitamiseks peaks vismuthaavel olema ühe mõõdu võrra suurem kui plii kasutamisel.
  • Tungsten Matrix (10,8 g/cm³), on pliist kallim, pehmem ja kergem ning sobib samuti vanemate püssidega laskmiseks. Haavlid on valmistatud volframipulbri ja polümeeride segust. Tungsten haavlid on oma energiaomadustelt väga lähedal pliihaavlitele.

Ülaltoodud on kõige levinumad, kuid kasutusel on palju rohkem erinevate ainete segusid (nt tsingi, tina, vismuti ja alumiiniumi kombinatsioon). Tihti segatakse volframi ka nikli, raua vms. Ja ilmselt tuleb erinevaid lahendusi veel juurde, et pliid asendada.

Kasutatud Suomen Metsästäjäliitto webinari infot
Läänemaa Jahindusklubi| Endrik Raun

JAGA