Jahipidamisõiguse tasu

Jahipidamisõiguse tasu

Alates 1. juunist 2013 on kõigil jahti pidada soovivatel jahimeestel (k.a Eestis jahtipidavad välisriigi kodanikud) seadusest tulenev kohustus tasuda jahipidamisõiguse tasu, mille suuruseks on 10 eurot.

Maksta tuleb ainult siis, kui jahipidamise õigust realiseeritakse.

Tasuda saab jahiluba.ee keskkonnas (info internetipangas, Tallinna Linnavalitsuse teenindussaalis, info- ja ostuliinilt krediitkaardiga makstes ja mobiilimakse kohta).

Alates märtsist kolib harrastuskalapüügiõiguste eest tasumine veebilehele kalaluba.ee ning samal platvormil saab alates märtsist maksta ka jahipidamise õiguse tasu. Et jahimeestel oleks lihtsam lehte üles leida, on loodud otsetee aadressiga jahiluba.ee. Selle aadressi sisestamisel avaneb kohe just jahipidamise õiguse maksmiseks vajalik leht. 

Tasuda saab tavapärasel moel kas pangalingi või krediitkaardiga. Elisa, Tele2 ja Telia kliendid saavad tasu saata ka oma mobiiliarvele. 

Kui lisate oma e-posti aadressi, saadetakse täpne info püügiõiguse kehtivusajaga teile postkasti. 

Veebilehel saab jahipidamise õiguse eest maksta ka välismaalane, kellel Eesti isikukoodi pole. Samuti saab maksta kellegi teise eest – eeldusel, et teate inimese isikukoodi või välismaalase puhul tema täisnime ja sünniaega. Ostukorvi funktsiooni kasutades on võimalik ühekorraga tasuda terve jahiseltskonna eest, lisades õigused ükshaaval ostukorvi ning hiljem kõigi eest ühekorraga makstes.  

Lehel saab toimetada nii vene kui inglise keeles ning  välismaalase eest maksmiseks tuleb isikukoodi asemel sisestada tema täisnimi ning sünniaeg.  

Tasumine sõnumiga 

Uuele süsteemile üle minnes on mõeldud ka neile, kes mingil põhjusel tehingut veebis teha ei saa või ei taha. Selleks on alates 1. märtsist avatud SMS makse võimalus lühinumbril 1717. 

Sõnumiga saavad maksta Eesti sideoperaatorite, Elisa, Tele2 või Telia kliendid, välismaalane peaks selle võimaluse kasutamiseks hankima kohaliku SIM-kaardi. 

Jahipidamise õiguse eest tasumiseks sõnumiga tuleb SMS sisusse tippida aastase jahipidamise õigust tähistav tootekood 200 ning jahimehe isikukood, jättes nende vahele tühiku. Õiguse eest tasumise kinnituseks saabub seepeale teie telefonile vastussõnum. Vastussõnumi saamiseks vene või inglise keeles tuleb pärast isikukoodi lisada tühik ning suurtähtedega lühend RUS kui vastust soovitakse vene ning lühend ENG, kui vastust soovitakse inglise keeles.  

Näiteks: kui vastussõnumiks sobib eesti keel, tuleks numbril 1717 saata sõnum kujul: 200 38802020001. Kui vastust soovitakse vene keeles, tuleb sõnumisse kirjutada: 200 38802020001 RUS. 

Välismaalasel, kellel eesti isikukoodi pole, on kõige lihtsam maksta jahipidamise õiguse tasu veebis jahiluba.ee kaudu. Kui on siiski tahtmise just sõnumiga maksta, tuleb SMS numbrile 1717 saata nüüd  kujul: 200 (tühik) riigikood + sünnikuupäev (tühik) ees-ja perekonnanimi (tühik) soovitud suhtlemise keele lühend. 

Näiteks kui Eestis soovib jahti pidada soomlane Matti Korhonen, tuleb tal saata sõnum numbril 1717 sisuga: 200 FI26.08.1986 KORHONEN MATTI ENG. 

Soome, Läti või muu riigi numbrilt sõnumit saata ei saa: selleks on vaja Eesti kõnekaarti. 

Koduriigi tähis peab olema kahetäheline lühend ning tühikut riigilühendi ja sünnikuupäeva vahele ei jää. Auto numbrimärkidelt tuttava kahetähelise lühendi riikide kohta leiab näiteks wikipediast otsisõnaga “ISO 3166-1 alpha-2″ või inglisekeelse märksõnaga “two-letter country code”. Näiteks Soome lühend on FI, Läti lühend LV ja Leedu tähis LT. 

Veebilehel toimetamine on kaunis loogiline ja vajalike andmete täitmine ning loa eest tasumine ei tohiks probleeme tekitada. Kui aga kasutaja siiski hätta jääb, aitab Keskkonnaameti klienditugi numbril 662 5999 või e-posti teel klienditugi@keskkonnaamet.ee.