Täna on püha Hubertuse päev

Täna on püha Hubertuse päev

486
Mis kaunim me maailmas küttimisretkest... Foto: Flicker

Täna tähistab katoliiklik maailm kõikide küttide, jahimeeste ja jahipidamise kaitsepühaku  Püha Hubertuse päeva. Eesti jahimeeste nimel soovime neile ja s.h. kolmele eesti soost Hubertuse rüütlile kaunist pidupäeva ning ilusaid elamusi jahiradadel!

Püha Hubertuse päeva peetakse jahimeeste ja jahinduse päevaks. Aga Hubertus on lisaks jahimeestele kaitsepühakuks ka matemaatikutele, metallitöölistele ja koguni optikutele, nii et mitmekülgne pühak, kes olevat elanud aastail 656-727 ja keda elu- ja tegutsemispaikade tõttu nimetati ka Ardenni apostliks. Ardennides oli varasel keskajal levinud ka Püha Huberti võti, millega raviti hammustada saanud inimeste marutõbe ja koguni vaktsineeriti koeri. Metallist koonus või võtmekujuline riistapuu aeti kuumaks ja suruti – võimalikult peatselt pärast kahtlast hammustada saamist – haavale…

St Hubertuse võti. Foto: Science Museum Group Collection

Aga… Hubert oli kõigest pühak ega olnud jumal. Jahijumalana on tuntud Diana, kes on mõistagi Rooma versioon algsest Kreeka Artemisest. Artemis oli jahipidamise ja üldse looduse, kuid ka Kuu jumalanna. Lisaks oli tema ülesandeks kaitsta neitsilikkust – eks ole seegi ju looduse and!

Tasub tähele panna, et Artemise vend oli Apollo ning – veel tähtsam! – tema tädi oli Hekate, kelle tööks jumalannana oli samuti Kuu, aga ka sünnitamine ja allmaailm!

Artemise sümboliteks on vibu ja nool, nii et tegemist on igati aktuaalse jumalannaga.

EJS

JAGA