Taanlased püstitavad seakatku leviku piiramiseks Saksa piiri äärde tara

Taanlased püstitavad seakatku leviku piiramiseks Saksa piiri äärde tara

1697
Foto: Flickr

Taani ehitab Saksa piiri äärde 70 kilomeetri pikkuse tara, et eemal hoida metssigu ja vältida sigade Aafrika katku levikut, mis ohustaks Taani sealihatööstust.

Taani Keskkonnakaitse Agentuur teatas, et kiitis heaks terasest tara plaani. Seadusandjad kiitsid tara ehitamise heaks üheskoos teiste meetmetega sigade Aafrika katku leviku piiramiseks juba juunis, vahendab Maaleht.

Tara kõrgus tuleb kuni 1,5 meetrit ja selle maksumus on 30 miljonit Taani krooni ehk 4 miljonit eurot. Ehitustöödega kavatsetakse alustada järgmisel aastal.

Bent Rasmussen Taani Keskkonnakaitse Agentuurist ütles, et tara pannakse püsti nõnda, et inimesed saavad endiselt piiri vastavalt Schengeni viisaruumile ületada.

Kriitikute sõnul ohustab tara metsloomi ja tegu on sümboolse žestiga, et tegeleda olematu probleemiga.

Tarasse tuleb kokku 15 läbipääsukohta paikades, kus see ületab teed või jõge. Rasmussen tunnistas, et teoorias saavad metsloomad nende aukude kaudu tarast läbi pääseda.

Taani ekspordib aastas Euroopa Liidu välistesse riikidesse 11 miljardi Taani krooni ehk 1,5 miljardi euro väärtuses sealiha. Keskkonnaminister Jakob Ellemann-Jensen hoiatas juunis, et sigade Aafrika katku puhangu korral lõppeks sealiha eksport nendesse riikidesse.

Peekoni poolest tuntud Taani on ainus riik, kus sigu on rohkem kui inimesi – 100 inimese kohta elab seal 215 siga.

2016. aastal eksportis Taani sealiha kokku umbes 30 miljardi Taani krooni ehk 4 miljardi euro väärtuses.

Allikas: Associated Press