Seakatk tõstab Lõuna-Eestis pead

Seakatk tõstab Lõuna-Eestis pead

2242
Foto: Algy O'Connell/Flickr

Võrumaal Setomaa vallas (endises Mikitamäe vallas Põlvamaal) Kahkva külas Haava talu varemete juurest leiti surnud metssiga, kes on nakatunud sigade Aafrika katku (SAK).

Põllumajandus- ja Toiduameti andmetel selgus, et 11. septembril võetud proov osutus SAK viiruspositiivseks. Suure tõenäosusega on tegemist Pihkva oblastist meile levinud värske viirusega. Venemaa SAK-i leviku kaardilt on näha, et Venemaa lääne osas, sh Pihkva piirkonnas, on nii kodu- kui ka metssigade SAK-i positiivseid juhtumeid. Venemaa SAKi olukorra kaart on leitav siit.

Eestis on viimati SAK-i puhangud olnud Raplamaal ja Lääne-Virumaal. Need SAK-i puhangud tõstsid teema teravalt taas päevakorda ning 12. augustil pöördusid Eesti Jahimeeste Seltsi president Margus Puust ja Põllumajandus- ja Toiduameti peadirektor Urmas Kirtsi seakatku leviku osas jahimeeste poole. Pöördumist saab lugeda siit.

Jahimeestel, seakasvatajatel ja kõigil teistel, kes võivad haigusega kokku puutuda, tuleb olla tähelepanelik. Jahimeestel on vajalik küttida ära kõik nähtavad metssead. Seakatk saab levida seal, kus sigade arvukus on suur. Mida väiksem on arvukus, seda vähem ka haigus levib.

1. oktoobrist algab ka ajujahihooaeg, mil jahimehed on rohkem metsas. Palume teada anda kõigist surnuna leitud metssigadest. Küsimusi ja infot taudikahtlusega loomadest saab jätta PTA infotelefonile 605 4767.