Saaremaal otsiti kuningat, aga leiti hoopis kaks kuningannat

Saaremaal otsiti kuningat, aga leiti hoopis kaks kuningannat

3365
Fotod: EJS

5. ja 6. jaanuaril toimus Saaremaal traditsiooniline kolmekuningajaht. Jahti peeti Üru ja Kuumi jahiseltside maadel ja see toimus kutsete alusel. Kuna oli kolmekuningajaht ja kaks korraldajat-kuningat Aivar Jõgi ja Mati Kirs, olid teada, siis otsiti kolmandat jahikuningat. Nii oli humoorikalt kirjeldatud ühisjahti saadetud kutsel.

Aivarit ja Matit teatakse jahimeeste ringkondades hästi ja nende korraldatud jahid on hinnatud. Auasi on saada kutse sellele jahile. Sellised suured ühisjahid on meie kaasaegse jahikultuuri tunnusmärgid. Jahimehed kuuluvad tsunfti ja iga tsunfti väärtuseks on eelkõige koosveedetud kvaliteetne aeg. Vahel on jaht saagi poolest tulemuslikum, mõnikord vähem tulemuslikum, see polegi nii tähtis. Alati on osalejatel võimalus rõõmustada ühiselt veedetud aja üle ja see on oluline.

Esimesel päeval toimus jaht Üru jahiseltsi maadel. Jahti avades tutvustas jahijuhataja Aivar Jõgi tavapäraselt kehtivat korda ja küttimisele kuuluvaid ulukeid. Jahijuhataja andis kaasa soovituse, et kui kohtate trofeed, mis teil juba seinal on, siis jätke see jahikaaslasele, kellel seda pole. Selge näide sellest, et jahijuhataja hoolib väga külla kutsutud jahikaaslastest. Kuna Aivaril oli ka sünnipäev, siis tuli tal nii jahi avamisel, lõunapausil ja jahi lõpetamisel võtta vastu jahikaaslaste sünnipäevaõnnitlusi ja kinke.

Jaht ise oli hästi korraldatud. Ilm oli ilus, pisut Saaremaiselt karge, niiske ja tuuline. Esimesel päeval oli loomi rohkesti ja küttidel õnne. Vahel öeldakse sellistel puhkudel, et seekord oli Diana näoga jahimeeste poole. Tegelikult olid aga kütid paigaldatud õigetesse kohtadesse, koerad tegid tublilt tööd, kütid olid täpsed ja mis peamine, jahijuhataja oli hoolitsenud oma meeskonnaga, et jahimaal oleks, mida küttida.

Jahi lõpetamisel toimus rivistus ja õnnelikud jahimehed, kel õnnestus loom küttida, rivistati jahijuhataja poolt eraldi rivisse. Kõik, kellel õnnestus saaki saada, andsid selle kohta jahikaaslastele ka infot. Nii selguski, et päev oli olnud saagirikas ja tabati kahe küti kohta umbes üks uluk. Kui jahikuninga valimiseks läks, selgus, et tiitel anti hirvepulli küttinud naiskütile Külli Kloosterile ja saadi jahikuninga asemel hoopis jahikuninganna.

Mõlemas seltsis on hea komme, et kütt hoolitseb ka selle eest, et uluk saaks kombe kohaselt roogitud. Hiljem toimus jahimaja juures paraad, kus kõigil oli võimalik tabatud ulukid üle vaadata.

Teisel päeval oli võõrustajaks Mati Kirs ja jaht toimus Kuumi jahiseltsi maadel. Enne jahti anti taas instruktaaže. Sarnaselt esimese päevaga selgus, et kolmandat kuningat ka seekord ei valita, vaid selleks on kuninganna Ivi Maripuu. Naiskütil õnnestus tabada siledaraudsega hõbemedaliväärne vana hirvepull.

Suur tänu Aivarile ja Matile ilusate jahipäevade ja selle eest, et suuri ühisjahte aus hoiate. Täname EJSi poolt ka kõiki koeramehi, kes meeldejääva sündmuse korraldamisele oma panuse andsid. Samuti tänu ja lugupidamine jahikaaslastele kes kõik olid sõbralikud ja heatujulised ning tänu kellele oli tegemist tõelise kvaliteetajaga.

EJS