Rahvusvaheline rändlindude päev

Rahvusvaheline rändlindude päev

741
Rahvusvaheline rändlindude päev. Foto: worldmigratorybirdday

Kogu maailm tähistab 9. oktoobril rahvusvahelist rändlindude päeva.

Rändlindude päeva, mille eesmärgiks on juhtida tähelepanu lindude rändele ja nende elupaikade kaitsele, hakati tähistama alates 2006. aastast.

Kogu maailma linnuliikidest on umbes 40% rändlinnud, Eesti linnustikust on rändlinnud aga üle 90%. Eestis pesitsevate lindude rände peamiseks põhjuseks on talvine toidupuudus. Talvel saavad siin hakkama vaid linnud, kes söövad taimede seemneid ja pungi, oskavad puukoore alt talvituvaid selgrootuid kätte saada või püüavad hiiri ja teisi loomi. Teiseks rände põhjuseks on päeva pikkus: lühikese talvise päeva jooksul ei jõua linnud pika külma öö üleelamiseks piisavalt energiat koguda.

Kevadel tulevad linnud tagasi pesitsema, sest põhjamaise suve pikad päevad võimaldavad rohkem toitu leida ja seega suurema hulga poegi üles kasvatada, kui ekvaatorilähedased lühemad suvepäevad.

Lindude rände uuringuid alustati pisut üle saja aasta tagasi, kui hakati linde rõngastama. Tänapäeval on kasutusele võetud ka uued meetodid – satelliitidel põhinevad jälgimisseadmed. Enamik linnuliike rändavad väikeste salkade või suurte parvedena, röövlinnud aga armastavad rännata üksikult.

Loe rändlindude päeva kohta rohkem nende ametlikult veebilehelt. Osade rändlindude kohta saab lähemalt lugeda siit.

Allikas: Tallinna loomaaed

JAGA