Avati väljapanek „Kanalised ja rebane ajaloolistel postkaartidel“

Avati väljapanek „Kanalised ja rebane ajaloolistel postkaartidel“

97
Margus Puust avamas Urmas Roodeni väljapanekut. Fotod: EJS

EJS-i majas avati 9. mail väljapanek postkaartidest ja muust põnevast Urmas Roodeni erakogust. Selle avasid Margus Puust koos EJS-i juhatuse liikmetega enne juhatuse koosolekut.

Postkaardid on huvitavad mitte ainult ilusate piltide poolest, vaid selle taga oleva sisu poolest. Näiteks üks metsise postkaart on saadetud Leningradi blokaadi üle elanud Urmase vanatädilt Amalie Mihhailovnalt. Väljapanekul on ajaloolised postkaardid kanalistest ja rebastest. Lisaks on välja pandud erinevad eksponaadid püssirohu ajaloost ning valik esimese vabariigi jahinduslikest õigusaktidest.

Urmas Rooden peab tähtsaks, et ajalugu säiliks ja väärtuslik info oleks kättesaadav. „Ega ei tahaks, et jahindusega seotud info ära kaoks. Inimesed arvavad valdavalt, et vanakraam on praht ja kipuvad minema viskama väärtuslikku kraami, näiteks mõnda vanaaegset märki, mis täna on hinnalise väärtusega,“ tõdes ta.

Roodeni kogust moodustavad põhiosa postkaardid, embleemid, märgid ja lipud. Suur osa on ka kokkutulekute temaatikat, sh voldikuid, teatmikuid, infomaterjale, aga ka mõned aumärgid jms. Temale kuulub teadaolevalt ainuke täielik kogu jahimeeste kokkutulekute sümboolikast.

Kollektsionäär Urmas Rooden (59) alustas kogumist juba poisikeseajal. Onu Guido Roodeni (endine põlevkivibasseini jahindusklubi esimees) juures käies tekkis huvi koguda erinevaid jahindusega seonduvaid trükiseid. Kuna Urmase isa pere seitsmest vennast olid viis jahimehed, siis nende toel huvi jahipidamise ning selle temaatika kollektsioneerimise vastu aina süvenes. Urmas on jahimees juba aastast 1975 ning kuulub Ida-Viru Jahimeeste Seltsi Kohtla-Nõmme jahtkonda. Urmas Roodenit on 2020. aastal tunnustatud EJS-i teenetemärgiga Kobras.

Urmas Rooden on väljapanekuid oma kollektsioonist varasemalt eksponeerinud mitmetel jahiüritustel. Näiteks 2021. aastal Ida-Virumaal Mäetagusel jahirahu väljakuulutamisel ja tänavu suvel jahimeeste kokkutulekul. Kohtla-Nõmmel oli spetsiaalses telgis põhjalik väljapanek jahimeeste kokkutulekutest läbi aegade. Selline näitus on juba teine sarnasest sarjast, mis on jahimeeste seltsi peamajas üleval.

Urmasel on palve, et kui kellelgi on jahindusliku sisuga postkaarte või muud huvitavat materjali, siis võtke temaga ühendust otse või juba kokkutulekul kohapeal.