Pärnumaa metsades elab haruldane albiino põder

Pärnumaa metsades elab haruldane albiino põder

12151
Albiino põtra koos vasikaga kohati Tootsi jahipiirkonnas. Foto: Madis Noormets

Pärnumaal Tootsi jahipiirkonnas on jahimehed tuvastanud haruldase albiino põdra, keda nähti viimati nädalapäevad tagasi.

Kohalike jahimeeste sõnul on tegu täiskasvanud põdralehmaga, kellel on ka tavapärase välimusega vasikas.

Jahimees Madis Noormetsa sõnul on albiino põder seal kandis juba 3 aastat ringi liikunud, kuid teadaolevalt sai metsloom sel aastal esimese järglase. Valgekarvalist põtra koos vasikaga nähti esmalt tänavu 23. septembril.

“Taolist põtra näeb siinmail tõesti esmakordselt”, selgitas Pärnumaa Jahimeeste Liidu tegevjuht Eero Nõmm ja lisas, et “kuna haruldasel põdral on sellel aastal sündinud vasikas, siis meie kindel palve on teda mitte küttida”. Põdra olemasolust on teavitatud ka Pärnumaa jahimehi. 

Albiino tunnustega metsloomi, eriti põtru, leidub Eestis väga harva. Samas aga nähti tänavu augustis Rootsis albiino põtra, kellest sai ülemaailmne fenomen. Hiljuti kaalus Rootsi politsei haruldase isendi hukkamist, kuna väidetavalt käitus loom agressiivselt. Otsus põtra hukata aga tühistati, kuna viimasel nädal polnud põdrarünnaku või agressiivse käitumise kohta teateid tulnud.

Pärnumaal elutseval albiino põdral on jahimeestel sõnul kaasasündinud pigmendivaegus ehk leutsism. Leutsism on albinismile sarnane konditsioon, kuid see ei mõjuta silmade värvust ega nägemisvõimet. Olenemata oma välimusest, tundus nähtud põder olevat elujõuline ja terve.