Nädalavahetusel peeti 30. Finest grupi jaht

Nädalavahetusel peeti 30. Finest grupi jaht

977
Hommikune rivistus. Vasakult: Toomas Sildmäe ja Jaan Luks Foto EJS
  1. oktoobril kogunesid ligi 70 Finestgrupi sõpra ja jahikaaslast, et maha pidada 30. juubelijaht. Jahiti Diana jahiseltsi maadel ja küttida oli lubatud põtru ja metssigasid.

Jahi ühe algataja Toomas Sildmäe sõnul olid 1991. aastal Finestis mitmed tublid jahimehed, kellega koos otsustati panustada Eesti jahikultuuri ja jahindusse ning sedasi see alguse sai.

„Tollel ajal oli jahipidamine hoopis teistsugune kui täna. Paljudele oli see pelgalt lihapoes käimine.“  meenutas Sildmäe. „Üks meie mõtetest oligi Eesti jahikultuuri ellu äratamine peale nõukogude perioodi“ lisas ta.

Eesti jahimeeste seltsi presidendi Margus Puusti sõnul on Eesti kõige vanema ja pidevalt toimiva ühisjahi traditsiooni tähtsust raske alahinnata. „See on üks meie jahikultuuri lipulaevadest“ sõnas Puust „Paljud selles jahis osalenud on seda jahikultuuri arendava ühisjahi ideed üle vabariigi laiali kandnud ja võin julgelt öelda, et selles, kus asume täna on oma osa ka Finest jahitraditsioonil. Sügav kummardus nendele tublidele meestele!“ lisas ta.  

Jaht algas jahisarve signaaliga. Foto EJS

Jaht algas jahisarvede helide saatel rivistusega Diana jahimaja ees ja Toomas Sildmäe meenutusega ajaloost. Jahijuhataja Jaan Luks tuletas jahiohutuse nõuete kõrval meelde ka Covidi nõudeid.  Küttida lubati põtru ja metssigu. Kuna katku teine laine on ka Diana maadelt üle käinud, siis metssigu on liikumas vähe.

Jahisaagi austamine. Foto: EJS

Tehti kaks aju ja kokku kütiti neli põtra: üheharuline pull, lehm ja kaks vasikat.

Kütitud loomadele avaldati austust ja iga õnnelik kütt sai võimaluse rääkida oma lugu. Jahijuhataja Jaan Luks tänas kõiki kütte ja ajajaid ning eriline tänu kuulus jahikoertele ja nende peremeestele. Samuti avaldas Luks oma mõtte ja lootuse, et kuna jahi korraldaja Toomas ei rääkinud midagi traditsiooni lõpetamise kohta, siis on lootust, et see jätkub ka edaspidi.

Ka EJS tänab pikaaegse jahi korraldajaid olulise panuse eest meie ühisjahtide kultuuri arendamisse ja loodab, et tegijatel jätkub jõudu ja soovi selle traditsiooniga jätkata. Kivi kotti!

EJS

JAGA