Metskitsed on hakanud põllumehi kiusama 

Metskitsed on hakanud põllumehi kiusama 

2106
Foto: EJS

Ilmselt on igaüks, kes autoga liigub, pannud tähele, et metskitsi võib autoaknast varasematest aastatest hoopis sagedamini märgata. Nende arv on lihtsalt plahvatuslikult kasvanud.

Metskitsi jääb auto allagi märksa rohkem, kõvasti pahandust saadavad nad korda aga metsas, kus noorendikes väikestele puudele liiga teevad. Viimastel aastatel on metskitsed muutunud nuhtluseks ka põllumeestele, sest käivad talvel põldudel talirapsiga maiustamas, vahendab Virumaa Teataja.

Tamsalu ja Väike-Maarja vahel tegutseva JK Otsa Talu tegevjuht Jaanus Kiisk rääkis, et lund on viimastel talvedel vähe olnud ning kitsed käivad põldudel süüa otsimas. „Oleneb kohast, mõnel pool on väga suured platsid lagedaks söödud, rääkida võib isegi kuni 20 protsendist pinnast,” kõneles Kiisk.

Mõnes kohas aga kahjustatakse taimi nii, et tekivad ebardlikud lehed ja õisikud ning taimed ei anna enam korralikku saaki. Lisaks on Kiisa sõnul hakanud Tamsalu kandis rohkem levima punahirved.

Keskkonnaagentuuri eluslooduse osakonna juhtivspetsialist Rauno Veeroja nentis, et võrreldes nelja-viie aasta taguse ajaga on metskitsede arv võibolla isegi kolmekordistunud.

Maakonna jahindusnõukogusse kuuluva Simuna jahimeeste pealiku Raul Vahteri ütlusel ei eita jahimehed, et kitsed probleemiks on, ja ta lubas, et tänavu kütitakse neid tavapärasest oluliselt rohkem.

“Tulevad suuremad küttimisnormid, ja mitte soovituslikud, vaid kohustuslikud,” sõnas maakonna jahindusnõukogu liige.

Loe edasi Virumaa Teatajast.