Lätis tahetakse ilvesejahti piirama hakata

Lätis tahetakse ilvesejahti piirama hakata

561
Foto: Henry Bush/Flickr

Lätis kavatsetakse uuel jahihooajal ilvesejahti piirama hakata.

„Praegu on ilvesed Lätis veel jahiulukite nimekirjas, kuid detsembris algaval hooajal on kavas lubada ilvese küttimist vaid Euroopa Liidu liigi- ja elupaigadirektiivis sisalduvate erandite alusel,“ tõdes riigi metsa- ja keskkonnateenistuse jahinduse osakonna juht Valters Lusis LSM.ltv-le.

Kui varem anti ilvesejahilube küttimiskvoodi süsteemi alusel, siis nüüd tahetakse eraldada jahiload vaid haigete ja ohtlike isendite jaoks.

Jahimehed sellest ettepanekust aru ei saa, kuna kohalike sõnul läheb ilvese populatsioonil hästi. „Ilveste arv on viimastel aastatel pigem tõusnud, kuid siiski tahavad nad ilvese kaitsestaatust muuta peaaegu ohustatuks. See tähendab aga seda, et teadust ja fakte üldse ei vaadata, pigem lihtsalt emotsioonide ja ideede pealt arvatakse, et 21. sajandil enam ilvest jahtima ei peaks,“ selgitas Läti jahimeeste seltsi (LATMA) esindaja Linda Dombrovska.

Keskkonnaministeerium on algatanud määruse muutmise eelnõu, et määrata ilves Lätis erikaitsealuseks liigiks. Praegu on käimas mitmed arutelud, kuid põllumajandusministeerium ning ka jahimehed pole hetke olukorraga rahul. Riigikontrolli tähtaeg on järgmise aasta kevad, selleks ajaks peaks ministeerium esitatama muudatused valitsuskabinetile.

Eelmisel ilvesejahihooajal kehtestati küttimismahuks 88 isendit ja neist kütiti 77.