Horvaatia õppereis lõppes edukalt

Horvaatia õppereis lõppes edukalt

500
Jahimajandis külastati ka söödakohti. Fotod: EJS

18.–24. septembrini kestnud EJS-i õppereis lõppes edukalt ja tagasi tuldi uute teadmiste ja kogemustega.

Lisaks Petrova Gora jahimajandile külastati ka teist riigimajandit – Jasenovaca jahipiirkonda. Seda tutvustas riikliku metsanduse piirkondliku organisatsiooni juht Davor Dvojak. Ta andis ülevaate ka kogu Horvaatia riiklikust jahindusest. Pool Horvaatia territooriumist katab mets ja 80% sellest on riigi valduses. Kokku on metsa riigimetsa organisatsioonil kaks miljonit hektarit ja raiutakse 6,5 m3, mis on miljon km3 vähem kui on juurdekasv.

Metsaga tegeleb 17 piirkonda. Õppegrupp külastas Zlatina piirkonda. Horvaatia metsanduse jaoks on jahindus oluline tegevusala. Kokku on riigil 27 jahipiirkonda 350 000 hektaril. Sellest 300 000 on avatud jahiala, 4000 tarastatud ja ülejäänul territooriumil teostatakse ulukihoolet.

Põhilised jahiulukid piirkonnas on kabehirv, punahirv, metskits, muflon, metssiga ja karu.

Ka Jasenovacas ei pääsenud õppereisi seltskond desotamisest. Tundub, et Horvaatias võetakse SAK-i vastu võitlemist tõsiselt. Kütitakse metssigu nii palju kui võimalik, piiranguid seoses SAK-iga pole.

Ulukiliha müüakse kas lepingute alusel või kohalikele elanikele. Ka riigijahipiirkond maksab tekitatud põllukahjud. Metssigu hoitakse põldudest eemal lisasöötmisega. Sellel jahialal kasutatakse 25 tonni lisasööta aastas, lisaks 570 kg soola.

Külastati ka loodusparke

Reisi teisel poolel külastati ka loodusparke ja looduskaitsealasid, et tutvuda Horvaatia looduskaitse ja loodushoiu korraldusega.

Külastati Papuki loodusparki, mida iseloomustavad suured pöögimetsad. Grupp külastas samuti Jankovaci metsaparki ja käis krahvi õpperajal.

Veel käidi Kopacki Riti looduspargis. See ala asub Doonau ja Drava jõgede poolt moodustatud kolmnurgas. Tegemist on üleujutavate aladega ja seda asustavad veelinnud. Kroonijuveel on merikotkas, keda grupil õnnestus ka kohata. Loodusparki tutvustati paadisõiduga.

Reis lõppes hobuste farmis

Õppereisi viimasel päeval külastati Dakovos asuvat hobuste tõufarmi, mis kuulub Euroopa vanimate hulka. Seal on pikaaegsed kuulsate Lipizzaneri hobuste kasvatamise traditsioonid.

Reisi lõppedes tehti kokkuvõtteid ja hinnati omandatut. Osavõtjad said uusi teadmisi ja kogemusi Horvaatia jahinduse ja looduskaitse korraldusest. Uued teadmised on olulised meie teadmistepõhise jahinduse arendamisel ja Horvaatia kui vana jahindusmaa kogemustest õppimine kulub eesti jahimeestele igati ära.