Harrastusfotograaf Mati Vaus tabab kordumatuid hetki

Harrastusfotograaf Mati Vaus tabab kordumatuid hetki

3277
Loodusfotograaf Mati Vaus. Foto: erakogu

Enamik eestlasi näivad rääkides pessimistid, eriti kui kirutakse santi „suusailma,” mis kestab aastaaegade vahetumisest hoolimata. Ometi on inimesi, kes hoolimata ilmast lähevad fotokaameraga õue, et jäädvustada meie loodust. 

Mati Vaus on Facebookis iga nädal avaldanud kauneid fotosid Hiiumaa loodusest. Tema piltidel ja videotel on tohutu austajate hulk, kirjutab ajakiri Maakodu.

Kohe, kui Mati uue pildi sealses keskkonnas üles laeb, järgneb sellele vaimustusetulv. Austajad kirjutavad fotode alla tänusõnu selle ilu ja vaeva eest. Pole ka ime – harrastusfotograaf toob mõne jaoks nii kauge looduse nendele koju kätte. Matil on fänne Eestist kaugemaltki.

Foto: Mati Vaus

Mis ajab fotograafiahuvilise mehe soojast toast kaameraga õue? Miks mitte pildistada inimesi?

“Fotograafia hakkas mind huvitama just siin saarel.Vallandajaks sai siinne äge loodus, ja muidugi loomad ja linnud. Linde on siin eriti palju, loomadega on aga nii, et kui juhtub olema jahihooaeg – nagu praegu, siis on nad peidus. Inimesi las pildistavad päris fotograafid, ma siin askeldan oma vabast ajast. See on mu hobi,” vastab Mati.

Tallinnas elanud mees läks 12 aastat tagasi Hiiumaale, et oma isa kodukandis puhata. Saar aga hakkas nii meeldima, et nüüd ta mandrile elama minna enam ei taha. Ehk isegi seepärast,et harrastusfotograafi enda arvates on tal parim looduspilt veel tegemata.

Lindudest on Mati lemmikmodellid merikotkad, kullilised ja pistrikud.

Hunti oli ta nooruses kohanud, aga siis ei olnud tal veel fotokaamerat ega huvi pildistamise vastu. “Olin oma uhke ja ilusa Saksa lambakoeraga õues, kui nägin üle lumise välja üht üksikut suurt hundi moodi koera meie poole tulemas. Suur kogu jäi ühtäkki seisma. Mu koer tormas tema juurde. Lumi lendas, kui kaks tugevat isast kokku said,” meenutab Mati. “Jooksin neid lahutama. Aga siis kostus niuksatus. Nägin hunti metsa poole silkamas. Kontrollisin oma koera üle, ta ei olnud õnneks viga saanud. Aga praegu mõtlen,kui kogu selle juhtumi oleks videole saanud – see olnuks ikka vägev!”

Foto: Mati Vaus

Looduse ilu jäädvustamise kõrval mõtleb mees murega kõige enam sellele, et metsade mahavõtmine ja jahimeestele nn „rohelise tule” andmine muudab maastikud peagi trööstituks.

Kui hiljuti Matit rõõmustas kohtumine eriliselt suurte sarvedega põdraga, kellest ta sai ka foto tehtud, siis nüüd on mehe hinges kurbus ja pettumus. 

Mati hakkab igal pühapäeval oma tabamusi Maakodu veebilehkülje lugejatega jagama.

Vaata lähemalt SIIT.