Esimene lumi suurt hundijahti ei toonud

Esimene lumi suurt hundijahti ei toonud

879
Foto: Flickr

Ootamatult maha sadanud lumi ei toonud Eestis nädalavahetusel aktiivsemat hundijahti, kütiti vaid kaks isendit.

Tavaliselt peetakse valdavalt hundijahti lumega ning piirdelippe kasutades. Möödunud nädalavahetusel kütiti Keskkonnaameti andmetel kaks hunti, üks Jõgevamaal Sadalas ja teine Pärnumaal Kilingi-Nõmmel.

Nii Ida-Virumaal, Lääne-Virumaal, Raplamaal, Viljandimaal, Võrumaal, Põlvamaal, Tartumaal, Võrumaal ega Valgamaal pole seni ühtegi hunti kütitud.

Enne lume tulekut on ühisjahtide käigus kütitud Läänemaal 3, Harjumaal ja Järvamaal 2 hunti.

Tabel: Keskkonnaamet

Esmase küttimismahu järgi tohib küttida 50 hunti, mis on tunduvalt vähem kui möödunud jahihooajal. Enim lube (7) läks Harju ohjamisalasse, 5 luba said Põlva-Tartu, Valga-Tartu ja Võru ohjamisalad, 4 luba sai Lääne-Viru ohjamisala, 3 luba Ida-Viru, Lääne-Pärnumaa, Lõuna-Läänemaa, Pärnu-Rapla, Tartu-Jõgeva ja Viru ohjamisalad. 2 hundi küttimisluba väljastati Ida-Harju, Järva, Lõuna-Pärnumaa ohjamisaladesse.

Hundi küttimismahud kehtestati ohjamisalade põhiselt, kusjuures kuuele ohjamisalale – Alam-Pedja, Hiiu, Saare, Pärnu-Viljandi, Viljandi-Valga ja Põhja-Läänemaa – esimeses osas küttimismahtu ei kehtestatud. Küttimismahtude määramisel võttis Keskkonnaamet aluseks Keskkonnaagentuuri esitatud hundi küttimisettepaneku ning Keskkonnaameti kogutud andmed hundi tekitatud kahjustuste kohta.

Sel aastal on Keskkonnaametile teatatud ja registreeritud 109 hundirünnakust kari- ja koduloomadele. Tänavu on enim hundirünnakuid toimunud Harju, Järva, Lääne, Lääne-Virumaa, Rapla, Pärnu ja Viljandi maakonnas. Kui mullu murdsid hundid 933 lammast, siis hundijahi alguseks oli see arv 306 lammast ehk kolm korda väiksem. Lisaks on hundid tänavu murdnud 11 veist ja 5 koera.