Aita täiendada kärplaste levikukaarti

Aita täiendada kärplaste levikukaarti

348
Vasakul kärp. Autor: Karl Jakob Toplaan. Paremal nirk. Autor: Jerzy Strzelecki. Wikimedia Commons

Kas oled kohanud kärpi või teisi kärplasi? Aita täiendada Eesti kärplaste levikukaarti peagi ilmuvas Euroopa imetajate atlases!

Keskkonnaagentuur ja Eesti terioloogia selts kutsuvad üles jahimehi, loodusfotograafe ning teisi looduses liikujaid esitama kärplaste vaatlusandmeid. 2023. aasta lõpuks esitatakse Eesti imetajate levikuandmed perioodist 2000–2023 Euroopasse uue Euroopa imetajate levikuatlase koostamiseks. Andmeid koondades tuleb ilmsiks puudujääk kärplaste levikuandmetes – tegemist on loomadega, kes liiguvad tihti hämaras ning kelle määramine ei ole alati just lihtne.

Paikselt elab Eestis praegu üheksa liiki kärplasi: kärp, nirk, metstuhkur, metsnugis, kivinugis, mink, naarits, mäger ja saarmas. Eelkõige on vaatlusandmed puudulikud neist esimese kuue liigi osas. Liigi leviku tõestamiseks sobivad nii elusate kui ka surnud loomade vaatlused, sh rajakaamera tabamused.

Tegevusjälgede põhjal liigitäpsusega määranguid ei ole võimalik paraku anda. Vaatlusandmed saab sisestada Jahisesse (Lisa vaatlustulemus-> Väikeloomad-> Vali asukoht ja pilt-> Edasi-> Liiginimi->Salvesta) või Loodusvaatluste nutirakendusse.

Kärplaste kohta saab lugeda lähemalt ka Keskkonnaagentuuri blogist.

Autor: Triin Edovald (Keskkonnaagentuur) ja Heete Ausmeel (Eesti terioloogia selts).