Põhja-Liivimaa festival Häädemeestel keskendus jahindusele

Põhja-Liivimaa festival Häädemeestel keskendus jahindusele

4040

4. juunil toimus Häädemeestel 11. Põhja-Liivimaa festival, mis seekord oli pühendatud jahindusele, kandes nime „Jahi eri“. Üritus oli oodatud, seda külastas ligikaudu 2000 inimest.

Üritus tutvustas jahinduse teemat laiemalt ning aitas kaasa jahitraditsioonide tutvustamisele ja  väärtustamisele. 

Liivi lahe kaldaäärses vallas iga-aastaselt peetav festival algas juba eelmisel õhtul gurmeeõhtusöögiga jahimehe ja ettevõtja Mart Ruuli talus. Imemaitsvat õhtusööki vürtsitasid jahijutud.

Festivalil olid kohal mõlemad Häädemeeste valla jahiseltsid – Orajõe ja Massiaru Jahiselts. Lisaks neile oli esindatud MTÜ Eesti Jahinaised. Jahiseltsid ja MTÜ Eesti Jahinaised esitlesid koostöös Eesti Jahimeeste Seltsi ja Pärnumaa Jahimeeste Liiduga metsloomade topiseid, jahipidamisvahendeid ja -saadusi. Kuninglike, medalitega hinnatud trofeede (põder, hunt, ilves) kõrval pälvis rahva tähelepanu kohalikust külast kütitud šaakali topis. Nii mõnigi nägi esimest korda seda looma lähedalt. Uudistamiseks olid väljas medali saanud kihvad, erinevad koljud ja ka näiteks hülgenahk. Väljapaneku korraldajad olid põnevil, küsides huvilistelt, kelle koljudega on tegemist. Asjaolu, et paljud teadsid õigeid vastuseid, annab tunnistust elavast huvist loomade ja jahinduse vastu.

Festivali üks harivamaid osi oli Eesti Jahimeeste Seltsi tegevjuhi Tõnis Kortsi ettekanne teemal „Kuidas saada jahimeheks?“. Ettekanne oli sisukas ja tekitas huvi jahinduse vastu. Loengut kuulati suure huviga ja on enam kui kindel, et kuulajate hulgas oli neid, kellest tulevikus suure tõenäosusega jahimees saab.

Jahikoerte esitlusel näitasid erinevate koeratõugude omanikud oma neljajalgsete sõprade oskusi. Agility* klubi „Minu sõber“ poolt esitletud agility show oli aga kindlasti üks lõbusaimaid ja meeldejäävamaid hetki, mida vaatama olid naelutatud nii noored kui ka vanemad. Paljude lemmikuks sai Border Collie, kes läbis takistusi hullumeelse kiirusega.

Militaarsema poole pealt tutvustas relvastust, tehnikat ja üksikvõitleja varustust Kaitseliidu Pärnumaa maleva Kikepera malevkond.

Seltsimajas oli kohalike juurtega noorte fotohuviliste Märt Kose ja Jüri Looringu poolt üles sätitud jahiteemaline fotostuudio, kus soovijad said poseerida trofeede ja spetsiaalse kujunduse taustal, asjakohasust lisas jahipüss.

Huvilistele näidati kinofilmi „ Hülgejaht Soomes“.

Nostalgiat tekitasid vanad Pärnumaa Jahimeeste Liidu poolt antud 1952. aastast pärinevad jahifotod, mis suurendatud kujul oli nauditav vaatepilt, pakkudes meeldivat nostalgiat. Piltidel oli näha vahvaid ilvesekütte, lipsuga jahimehi ja palju muud. 

Päeva „naelaks“ ja tõeliseks maitseelamuseks kujunes Orajõe Jahiseltsi meeste poolt vardasse aetud ja meisterlikult grillitud terve metssiga, mis söödi ära viimse lihalibleni.

Jahiteemaliselt päevalt ei puudunud ka isetegevus – selle eest hoolitsesid kohalikud, naabervaldade ja ka Läti lauljad-tantsijad, jahiteemalise päeva lõpetas hommikutundideni kestev tantsuõhtu.

Festivali korraldas meeskond eesotsas Häädemeeste Huvikeskuse juhataja Anneli Lehtlaga, jahialaselt andsid nõu jahimehed Orajõe Jahiseltsist, eriline tänu juhatuse esimehele Uno Lehtlale.

Külliki Kiiver
MTÜ Eesti Jahinaised

*Agility on koerasport, kus koerad pannakse võistlema takistusraja läbimises.

Põhja-Liivimaa festival 20160604_132749 20160604_132723 20160604_153024 20160604_153006 20160604_152918 20160604_133032

 
JAGA