Eestil lasub jätkuvalt lindude gripi oht

Eestil lasub jätkuvalt lindude gripi oht

1944
Foto: Flickr

Kuigi lindude gripp veel Eestisse jõudnud pole, on kevadrände tõttu lindude gripi oht suurenenud. Gripi seireks on jahimehed võtnud proove ning nüüdseks valmis veterinaaridel infoleht.

Kuigi linnugripi oht püsib siiani, pole Veterinaar- ja Toiduametil (VTA) hetkel täiendavaid piiranguid kehtestatud. „Erinevalt eelmisest aastast ei ole praeguse ohuprognoosi järgi plaanis rakendada kodulindude väljaspidamisele piiranguid,“ selgitas VTA kriisijuht Heidi Käär. Seetõttu koostati infoleht lindude gripi leviku ja selle tõkestamise kohta.

2018. aastal on registreeritud Euroopas kõrge patogeensusega lindude grippi kodulindudel Rootsis, Itaalias, Hollandis, Saksamaal ja Bulgaarias. Metslindudel Taanis, Saksamaal, Hollandis, Rootsis, Soomes, Slovakkias, Suurbritannias ja Iirimaal.

Ka Eesti Jahimeeste Selts (EJS) osaleb riikliku loomatauditõrje programmi raames korraldatavas linnugripi seires. Mullu augustis kogusid jahimehed, sh jahikülalised, kütitud veelindudelt 200 proovi, mis olid abiks linnugripi uurimisel.

„Kuna lindude gripp levib endisel meie naaberriikides, siis on jahimehed võtnud ülesandeks haiguse leviku uurimisel abiks olla proovide kogumisega“, selgitab EJSi tegevjuht Tõnis Korts.

Infoleht on nähtav SIIN.

Lindude gripp on väga nakkav ja ägedalt kulgev uluk- ja kodulindude viirushaigus. Lindude gripp kuulub eriti ohtlike loomataudide hulka, kuna põhjustab lindude massilist haigestumist, suurt suremust ning ulatuslikku majanduslikku kahju. Euroopas levib nii mets- kui ka kodulindude hulgas lindude gripp (peamiselt H5N8), mistõttu on ka eestlastel põhjust ettevaatuseks.