Eesti hirvepeibutajad EMil Ungaris

Eesti hirvepeibutajad EMil Ungaris

2035
Kuvatõmmis videost

28. mail toimusid Ungaris XVIII Euroopa meistrivõitlused hirve peibutamises. Seekord korraldas sündmuse Ungari Jahikultuuriselts, kes tähistas sellega ka oma 25. aastapäeva.

Meistrivõitlustel osales kokku 12 Euroopa riigi võistkonda kokku 36 individuaalvõitlejaga (Saksamaalt, Tšehhist, Slovakkiast, Sloveeniast, Ungarist, Valgevenest, Lätist, Leedust, Eestist, Poolast, Austriast ja Prantsusmaalt).

Parimad selgitati välja nii individuaal-  kui ka võistkondlikus arvestuses. Võistluse individuaalarvestuse esikolmik koosnes Tšehhi peibutajatest, samuti läks neile võistkondlik esikoht. Järgnesid slovakid ja ungarlased. 

Iga järgmise võistlusega on paranenud tulemused. Eesti võistkond koosseisus Andres Maripuu, Priit Karu ja Endrik Raun (Saarte JS) seekord veel auhinnalistele kohtadele ei jõudnud. Parima, 22. koha „puhus“ Andres Maripuu.

Eesti jahimeeste esindus osales võistkonnana kolmandat korda (2014. a Kaunases, 2015. a Valgevenes). Võistkonna esindaja oli Andres Lillemäe, kohtunik-peatreener Jaan Ärmus. 

Võistluse protokoll    

Kõik esinemised ka salvestati, neid saab vaadata: http://vadaszatikultura.hu/

Eesti ulukipeibutajate esinduse osalemist toetas SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Hirve peibutamise koolitus Eestis 2017

Enamikus Euroopa riikides kütitakse sarvekandjad varitsus- või peibutusjahis. Ajujahis lubatakse isasloomadest küttida ainult piiksarvi.

Ulukite peibutamine on valiklaskmise oluline etapp ning osa jahikultuurist. Seda osata ei ole sugugi nii lihtne. Peibutushääl peab olema ulukile arusaadav ja meelitav. Edukalt saab teostada valiklaskmist. Sellises jahisituatsioonis saab ulukit väga lähedalt vaadata ja hinnata. Eriti tähtis on kindlaks teha uluki ligikaudne vanus. Kultuurne jaht on jaht, kus ei kütita esimest ette sattuvat ulukit, vaid tehakse õige valik.

Tšehhi peibutus-spetsialistidega on järgmise aasta aprilliks kokku lepitud hirve peibutamise koolitus Eestis. Koolitus on mõeldud edasijõudnutele, kellel on hirvepeibutamise algteadmised juba olemas.  Ulukipeibutus algkoolitused tuleks läbi viia oma jahiseltsis. Edasijõudnute õppegrupi suurus on kuni 15  inimest. Kes tunneb huvi antud koolituste vastu, palume sellest Andres Lillemäele teada anda andres@ejs.ee, 602 5972.
JAGA