Vormsi sai eriloa kolme šaakali küttimiseks

Vormsi sai eriloa kolme šaakali küttimiseks

2003
Šaakal. Foto: Arun Raghuraman/Flickr

Šaakalid on Vormsi saarel sel kevadel nii palju loomi murdnud või vigastanud, et keskkonnaamet andis eile loa neid väljaspool jahihooaega küttida.

Vormsi jahiselts tegi keskkonnaametile avalduse 7. aprillil pärast seda, kui šaakalid olid saarel murdnud veiseid, vasikaid ja lambatallesid.

19. aprillil pöördusid keskkonnaameti poole eraldi veel saareelanikud Erik Egel ja Ants Streng ja 5. mail teatas šaakalite rünnakust oma veisekarjale Ülo Grundsten. „Mul on nüüd ainult üks vasikas alles,” ütles Streng Lääne Elule.

Keskkonnaameti ekspertiisiaktid kinnitavad: sajaprotsendilise tõenäosusega on tegemist šaakalitega. Omanikud on ka ise peale sattunud, kui šaakalid kariloomi ründavad. „Kaks šaakalit jäid ka minu rajakaamerasse,” ütles Egel.

Šaakaleid on saarel liikumas näinud paljud ja nad on nii julged, et tulevad taluõuedelegi. Nende ebameeldivat ja ohtlikku lähedust on ka kuulda – õhtuti kostab külade läheduses ja rannas ulgumist. Strengi sõnul on nüüd peaaegu igas külas šaakal või paar. „Alles paar päeva tagasi olid kaks tükki Rumpos ühe õue peal, kus olid lambatalled,” rääkis Streng.

„Šaakalid on saarel juba mitu aastat, aga sellist murdmist pole varem olnud,” märkis Vormsi jahiseltsi esimees Rein Veitmaa.

Vormsi jahipiirkonnale antud šaakalite küttimise eriluba kehtib 31. augustini.

Loe lähemalt Lääne Elust.