Viljandimaal peeti ühisjahti

Viljandimaal peeti ühisjahti

700
Fotod: EJS

18. novembril peeti maha Viljandimaa jahimeeste liidu ühisjaht põdrale. See toimus Päri-Metsküla jahipiirkonnas. Lisaks olid kutsutud ka jahipiirkonna maaomanikud ja kogukonna esindajad.

Jahipäev algas kogunemisega Päri-Metsküla jahiseltsi jahimajas. Pakuti maitsvaid pirukaid ja hommikukohvi. Ei puudunud ka hõrgud ulukivorstid. Nende eest hoolitses lisaks kohalikule jahiseltsile ka Rannarootsi, kes saatis jahimeeste lauale mitu vaagnat oma tooteid.

Ilm oli ilus ja paljutõotav, just sobiv ühisjahiks. Rivistus ja instruktaaž toimus jahimaja hoovis.

Instruktaazi viis läbi Päri-Metsküla jahiseltsi esimees Indrek Reinaru. Küttimisele kuulusid põdrapull ja kaks vasikat ning metssead. Samuti võimaluse korral hirvepull ja vasikad. Hirve pole piirkonnas kütitud, aga teda on siin-seal nähtud.

Jahil tehti kaks aju

Jahi mängis jahisarvel lahti Sääre jahiseltsist kohale sõitnud Mark Paomees.

Kokku osales ühisjahil 42 jahimeest.  Suunduti Soomaale, kuhu Viljandi linna äärest ulatub Päri-Metsküla Jahiselts. Just Soomaa kandis on varem märgatud ka hirvejälgi. Kaasa lõid ka kaks jahikoera: saksa karmikarvaline linnukoer Wilson ja Norra põdrakoer Haakon.

Kokku tehti kaks aju. Esimene aju ei andnud kütitavaid loomi. Teises ajus oli ajajate sõnul märgata tormi poolt maha murtud haabade koorimist, mida oli palju ja mis andis lootust jahisaagile. Samuti oli näha värskeid põdrajälgi. Varsti kõlas ka lask ja tabati põdravasikas. Mõne aja pärast ka põdrapull. Põdravasika küttis külaline Tänassilma jahiseltsi jahimees ja pulli oma seltsi jahimees.

Ühine lõuna toimus kaunis Soomaa piirkonna puhkekohas. Enne lõunasupi maitsmist viis Viljandimaa jahimeeste liidu juhatuse liige Triin Roostfeldt läbi ulukite austamise tseremoonia. Ulukitele mängiti austuseks jahisarve. Triin tänas Päri-Metsküla jahiseltsi esimeest Indrek Reinaru ja Saaremaalt kohale sõitnud jahisarve mängijat Mark Paomeest. Triin Roostfeldt tänas ka Viljandimaa jahimeeste liidu liikmeid ja rõhutas, et kohalik koostöö on vajalik.

„Just sellepärast me neid ühisjahi traditsioone elus hoiamegi, et mitte kaotada tänapäeval nii olulist jahimeeste koostööd. Järgmisel aastal korraldab ühisjahi Tänassilma Jahiselts,“ sõnad Roostfeldt.  

Tore jahipäev

Ehkki jahijuhataja Indrek Reinaru oli jahi algusel tagasihoidlik ja vabandas, et tal suurte jahtide läbiviimise kogemust pole, õnnestus kõik suurepäraselt. Oli jahi jaoks ideaalne ilm, tore ja sõbralik seltskond, õpetatud koerad ja maitsev hommikueine ja lõunasöök. Ja muidugi teeb jahist jahi ulukite nägemine ja võimalusel ka küttimine. Ulukeid nähti ja kaks põtra kütiti. Praegustel rasketel aegadel on see suur asi.

Osalejate poolt korraldajatele sügav kummardus ja eriline tänu Päri-Metsküla jahiseltsile, kes avas külalistele oma uksed. Ka see on suur asi, väga suur.