Viljandimaa rajakaamerast on näha, et sokul on sarved juba puhtad

Viljandimaa rajakaamerast on näha, et sokul on sarved juba puhtad

613
Fotod: Priit Vahtramäe rajakaamera

Uued sarved kasvavad vanematel sokkudel varem ja aprilli teisel poolel hakkavad nad neid nahast puhastama. Noortel isasloomadel jõuab sarve areng lõpule mai lõpus juuni alguses.

“Sarved on suures osas looma tervise ja elujõu indikaatorid, aga mitte ainult. Sarvede areng sõltub ka mitmetest looduslikest tingimustest, nagu näiteks toidu kvaliteet. Jahimehed hindavad isalooma sarvede põhjal tema vanust ja soojätkamise võimet (sarvede areng on seotud ka sugunäärmete tegevusega). Tugevad ja hästi arenenud isasloomad kuuluvad põhikarja ja neid, nagu tugevaid emasloomigi, hoitakse. Tugeva ja terve põhikarja olemasolu on kestliku jahimajanduse arendamisel äärmiselt tähtis. Majandada saab aga siis, kui teatakse, kes jahipiirkonnas elavad. Rajakaamerad on üks viis, kuidas seda informatsiooni hankida,” kommenteeris EJS-i juhatuse liige Priit Vahtramäe.

Võrreldes 2022. aastaga ilmus samasse peibutusplatsi puhaste sarvedega sokk kuus päeva hiljem kui eelmisel aastal. Võrreldes 2020. ja 2019. aastaga on aga jäänud sarvepuhastus oluliselt hilisemaks, aga on ka viimased kaks talve olnud loomadele raskemad. Teises piirkonnas aga ilmus sokk soolakusse puhastatud sarvedega võrreldes 2022. aastaga üks päev hiljem.

JAGA