VIDEO! Liiklusavariis raskelt viga saanud mäger raviti terveks ja viidi koduurgude juurde

VIDEO! Liiklusavariis raskelt viga saanud mäger raviti terveks ja viidi koduurgude juurde

2810
Fotod: Priit Vahtamäe

Viljandimaalt eelmisel nädalal leitud autolt löögi saanud emane mäger raviti loomaarstide poolt terveks ja viidi tagasi mägralinnakusse.

14. juulil kodu poole sõites märkas Kolga-Jaani elanik Aavo tee ääres vigastatud mäkra. Luua metsandusharidusega mehel on alati komme viga saanud ulukid üle vaadata. Esmane ülevaatus näitas, et mäger on elus ja nähtavad vigastused ning luumurrud puuduvad. See olukord andis lootust looma päästmiseks. Kuna Aavo tunneb hästi jahimehi ja teadis, et jahimehed tegelevad avariisse sattunud loomadega, siis kõne läkski nendele. Kiiresti selgitati välja, et tegemist on Lembitu jahiseltsi jahipiirkonnaga ja ühendust võeti Priit Vahtramäega.

„Leidsin ta kõne järel kohale tulles elusana, aga täiesti kontaktivõimetuna tee äärest, kus ta oli juba tõenäoliselt paar tundi lebanud,” selgitas jahimees Priit Vahtramäe, kes on nii Lembitu jahiseltsi esimees ja Viljandimaa Jahimeeste Liidu kui EJSi juhatuse liige. Jahimees võttis looma sülle ja tõstis riide sees kaubikusse. Numbrile 1414 helistades selgus, et on juba liiga hilja, sest number lõpetab töö kell 8 õhtul ja alustab uuesti kell 10 hommikul. Oluline oli, et kui ta öö üle elab, siis on päästmine võimalik ja vajalik, sest imetatud rindade järgi olid urgudes ootamas ka veel pojad.

Loomaabistajatega õnnestus jahimehel ühendust saada veidi pärast lõunat, peale mida lepiti kokku edasises tegevuses. Pärast Heiki Valneri kõnet loomaarstile toimetasid jahimehed vigastatud mägra Piia Vilu väikeloomakliinikusse Viljandisse, kus viimasele tehti kompuuteruuring, röntgenpilt ja ultraheli. Kõik uuringu tulemused näitasid positiivseid tulemusi ja andsid lootust, sest looma luud ja selgroog oli terve ja mingeid kõrvalekaldeid ei leitud ka kõhuõõnest ultraheliga. 

Pärast uuringutulemusi võeti ühendust loomadeabistaja Heiki Valneriga, kes lubas, et  võtab looma üle ja toimetab mägra Tallinna loomakliinikusse karantiini ja taastumisele. Tänu loomaarstide hoolitsusele toibus loom raskest seisundist ja paranes kiiresti.

20. juuliks oli mäger juba täis elujõudu ning see võimaldas looma uuesti metsa viia. Koos jahimees Priit Vahtramäe ja loomaabistaja Heiki Valneriga toimetati mäger tema kodusesse mägralinnakusse, kus suure tõenäosusega asusid ka ta pojad. Pojad peaksid olema juba 3-4 kuused ja piisavalt suured, et mõned päevad ilma emata hakkama saada. Kuid nüüd on kõige hullem möödas ja ilmselt on pesakond juba koos.

Eesti Jahimeeste Seltsi poolt avaldame kõigile asjaosalistele suurt tänu mägra elu päästmise eest. Palume kõiki autojuhte olla videvikutundidel ja pimedas liigeldes äärmiselt ettevaatlikud ja valida sobiv sõidukiirus. See aitab säästa nii inimeste kui loomade elusid.