Valgas käisid külas kaks vene karu

Valgas käisid külas kaks vene karu

3449
Paar aastat tagasi külastasid Venemaalt valla pääsenud karud ka Valga-Valka piiriäärt. Foto: Monika Kaur/Facebook

Laupäeva, 29. juuni varahommikul viie-kuue paiku teatati Eesti Jahimeeste Seltsi (EJS) jahimehele Tõnis Balodisele, et Valgas ühes koduaias luusib karu. Umbes samal ajal kohtas Tõnise vend Andres Balodis autobaasi ees teist karu, kes sealt jalutas Jaanikese lasketiiru poole.

Tõnis Balodise sõnul saadi kohe aru, et tegemist on mitte ühe vaid kahe karuga. Jahimeestel tekkis kohe mure, kuidas saaksid karud elusa ja tervena linnast välja nende tavakeskkonda tagasi. „Autobaasi ja lasketiiru kandis hulkuva karuga oli lihtsam, kuna seal on võsa ja varjetingimusi, mistõttu leidis mesikäpp kergesti tee metsa,“ ütles Balodis. „Probleem oli esialgu ühe naisterahva koduaias tegutseva mesikäpaga. Tundus, et selle mõmmiku puhul on tarvis leida unerohtu, et suur loom magama saada ja linnast välja transportida,“ lisas jahimees.

Koos kolleegidega uuriti kiirelt karu uinutamise võimalusi. Nutikas karu aga otsis samal ajal ise väljapääsu ja tal õnnestus aia alt läbi kaevata ja liikuma saada. Tõnis Balodis sõitis aeglaselt karu järel ja suunas teda linnast välja. Karu liikus kutsekooli poole, möödus Alko 1000 kauplusest ja suundus Läti poole.

Jahimehed märkasid karude kõrvas ka plaate numbritega 1701 ja 1702. See andis tunnistust, et tegu on kuskil lahti lastud karudega. Balodis teatas telefonitsi karudest ka ulukiuurijatele, aga viimastel puudus informatsioon nummerdatud mõmmidest. Seejärel uuriti karude kohta kohta jahinaabritelt Lätist, kellel info puudus. Edasi pöörduti naabrite jahimeeste poole Venemaal ja saadi teada, et tegemist on Pihkva oblastis lahti lastud mesikäppadega Polja ja Proshaga.

Tõnis Balodise sõnul tundub, et lõpp hea kõik hea ja ta soovis Poljale ja Proshale head matkamist ning loodab, et viimased edaspidi väldivad tiheasustatud punkte ja liiguvad ikka valdavalt looduslikus keskkonnas, kus nad ennast koduselt ja turvaliselt tunnevad.