Valgamaal toimus jaht naistega

Valgamaal toimus jaht naistega

3181
Fotod: Kaisa Eomõis ja Margit Kolju

26. oktoobril, kui Saaremaal peeti suurt naistejahti, kogunesid Valgamaa jahimehed koos oma naiste ja lastega Rulli jahiseltsi jahimaja juurde Uue-Sõbrale. Tavapärase jahipäeva rütmi – nimed kirja, rivistus, metsaminek – asemel kostusid kogunemise ajal vana sauna tagant paugud.

Peagi ilmus välja pruunipäine daam püss õlal ja käsutas aga mehi põdrakelguga saagi järele. Ja olgu ikka neli meest minemas, muidu ei jaksa. Saagiks esimene uhke, aga maru roosa siga. Ka nüüd ei saanud veel rivistuse juurde minna. Kuna mehed olid jahile kaasa kupatanud ka naised, ei jäänud kedagi kööki õhtusööki valmistama ning kartulid õhtuseks peoks tuli koorida meestel endil.

Pärast seda aga tehti rivistus ja juba pandi esimese aju detailid paika. Sel hommikul ei kostunud ühtki jahikoera haugatust – ajajaid oli 23. Esimese aju kõndisid naised läbi tunniga, nii mõnigi kohtus metsas põdraga. Ühel naisterahval oli ka peale aju lõppu pisargi silmas, sest vastu jalutanud põder oli tõesti suur. Küll aga tõdes ise, et nüüd enam konna ei karda! Esimesest ajust kütiti kaks põtra ning üks metssiga.

Vahepeal tehti veel kosutav hernesupp, et akusid teiseks ajuks laadida. Teine aju läks samuti kiirelt, kuigi tunduvalt märjemalt, sest vihm oli nüüdseks juba lakkamatu. Teises ajus tabati üks põder. Kokku oli sel päeval Rulli jahiseltsis jahiõnne kolme põdra ja ühe sea jagu. Õhtu lõpetati Taageperas Kivimäe puhketalus, kus vahetati jahimuljeid ja peeti kõnesid.

Niisugune naistega jahipäev toimus 5. korda ning igal aastal on naiste osalus suurenenud. Kes võtab kaasa naise, kes õe, kes lapsed ja kes ämma. Üks on kindel – iga mees võtku vähemalt üks naine kaasa! Seekord osales jahil 20 naist ja 26 meest.

Aitäh Rulli jahiseltsile ja suur-suur aitäh Ardi Koljule, kes iga aasta võtavad taas ürituse plaani.

Valgamaa Jahimeeste Ühistu

JAGA