Valgamaal peeti tõnisepäeva jahti

Valgamaal peeti tõnisepäeva jahti

258
Valgamaal peeti tõnisepäeva jahti. Fotod: EJS

Tõnisepäev on eesti rahvakalendri tähtpäev 17. jaanuaril. Tõnisepäevast loeti, et pool talve on möödas. See tuletas meelde talviste toiduvarude kulutamist ja manitses kokkuhoiule, sest nii hästi inimese kui ka loomatoidu puudus oli kevadtalvel liialt sagedane. Poole talve möödumist illustreerib vanasõna talveuneliste kohta: tõnisepäeval pöörab karu teise külje ja hakkab teist käppa imema.

Tõnisepäeval aga saab ka jahti pidada. See mõte tuli jahimees Tõnis Balodisele, et korraldada kesktalvele ja rahvakalendri tähtpäevale pühendatud jaht. Ja kuna ta on ise Tõnis, siis kutsus mõne Tõnise veel ja lisaks jahisõpru, kaaslaseid ja kolleege ning maha peetigi üks tore ühine jaht.

Jahti peeti Karula jahipiirkonnas 17. jaanuaril metssigadele ja lubatud oli küttida ka punahirve.

Vaatamata ligi paarikümnest külmakraadist pidasid kõik kütid vapralt vastu. Leidis kinnitust vana teadmine, et ei ole halba ilma, on vilets varustus.

Jahijuhataja Tõnis Balodis pidas jahi alguses traditsioonilise instrueerimise, kus selgitas olulisi nõudmisi, mida jahilised peavad jälgima. Jahijuhataja peab oluliseks, et kõik kohustused, mis piirkonnale antud, tuleb täita ja arvukused lubatud ja soovitatud piires hoida.

„Väga olulised on ka jahikaaslased, kellega koos jahti peetakse. Need on eelkõige head sõbrad ja kaaslased, keda usaldad. Esimene tõnisepäeva jaht õnnestus hästi, küttisime viis metssiga. Eks näis, kas selline jaht saab ka traditsiooniks, seda näitab aeg,“ ütles Balodis.

Kahe aju vaheajal tehti vahekokkuvõtted. Iga kütt rääkis, keda ta nägi ja andis teistele edasi oma info. Tõnis Balodise sõnul on see komme võetud üle lätlastelt ja seda praktiseeritakse edukalt. „Selline infovahetus aitab küttidel olla ühises infoväljas ja võtta vastu õigeid otsuseid ja teha õigeid valikuid,“ sõnas Balodis.

Huvitav fakt oli ka see, et kaks aju tehti ühes ja samas metsas ja mõlema ajud olid tulemusrikkad.

Kokku osales jahil 25 kütti ja 4 koera.