„Ulukid teel“ projekt on jõudnud Hiiumaale!

„Ulukid teel“ projekt on jõudnud Hiiumaale!

1128
Projektijuht Urmas Salmu ja Hiiumaa Jahimeeste Seltsi tegevjuht Anu Sarapuu. Foto: EJS

Hiiumaa öise liikluse turvalisusesse panustavad kohalikud jahimehed lisades maanteedele pea 12 km jagu reflektoreid.

Kui 2022. aasta alguses ei olnud Hiiumaal ainsatki maanteelõiku, mis oleks varustatud valgustõkke reflektoritega, siis nüüd saab neid kokku pea 12 km jagu. Kohalik omavalitsus käivitas tänavuse aasta veebruaris taotluste vastuvõtmise projektile „Kogukondliku turvalisuse 2022. aasta maakondlik projekt“, milles osales ka Hiiumaa Jahimeeste Selts.

„Kui kevade hakul Hiiumaa jahindust juhtiva Anu Sarapuuga projektist juttu tuli, tundus see küll väga huvitav ja tõsine plaan, kuid usku toetuse saamiseks pehmelt öeldes nappis. Tänaseks on saanud selgeks, et ebatõenäoline osutus siiski tõeliseks. Nii õnnestub „Kogukond turvaliseks“ projekti raames saadud toetusega paigaldada ulukeid maanteedelt eemale peletavad reflektorid mitme senini ohtliku maanteelõigu servadesse,“ selgitas projektijuht Urmas Salmu.

Millistesse maanteelõikudele täpsemalt reflektor paigaldatakse, selgub siis, kui kohalikud jahimehed on oma lõigud välja valinud ja need saavad kantud omakorda ka EJS-i kodulehel olevale kaardirakendusele.

Kokku saab kogukondliku projektitoetuse abil turvalisemaks muuta 9,25 km maanteest, lisaks „Ulukid teel“ projekti abil 1,8 km. Kokku on kohalikud jahimehed plaaninud luua 5‒6 maanteelõiku, millistel enamasti on hukkunud metskitsed, hirved ja ka põdrad. 

Kogu projekt, mida on selle algusest saadik aktiivselt toetanud ka If Kindlustus, on mandril kestnud juba poolteist aastat. „Senine kogemus on näidanud, et kui reflektoritega kaetud lõikudel on öisel ajal toimunud metsloomadega vaid neli kokkupõrget, siis samasugustes tingimustes olevatel võrdluslõikudel juba 14. Seega võime järeldada, et reflektorite mõjusus on mõõdetav pea kolmekordse efektiivsusega,“ tõi Salmu välja.

Iga uluk, kelle elu on seeläbi õnnestunud säästa, elab oma loomulikku eluringi, ei tekita peavalu autoomanikule ega ammugi inimestele. Igale jahimehele on oluline turvalisus, seda nii igapäevases liikluses kui aktiivsel jahihooajal.

Loe “Ulukid teel” projekti kohta lähemalt siit.