Tšehhi metsa- ja jahimeeste reis Eestisse

Tšehhi metsa- ja jahimeeste reis Eestisse

2611

Eelmisel nädalal käisid Tšehhi jahi- ja metsamehed Pärnumaa Jahimeeste Liidu eestvedamisel Eestis metsa- jahiteemalisel reisil, kus muuhulgas külastasid ka Eesti Jahimeeste Seltsi. Tšehhide tegemistest annab lähema ülevaate Jaanus Põldmaa Pärnumaa Jahimeeste Liidust.

Kogu lugu sai alguse meiepoolsest huvist külastada Tšehhimaad ja tutvuda sealse jahinduse ja jahimeestega. Seega sai ühendust võetud sealse jahimeeste seltsi asepresidendi Roman Urbaneciga kes oli ka kohe nõus meile mõned sealsed jahimajandid välja valima ja kohtumised kokku leppima. Tema ainuke soov oli, et ka nemad saaksid väikese seltskonna metsa- ja jahimeestega Eesti metsi ja jahindust uudistama tulla. Kui kokkulepped olid saavutatud tuli aga üllatuseks, et nende väikesest grupist sai kokku 41-liikmeline bussitäis.

Kohale jõudis see piltlikult värvikirev, tegelikkuses absoluutselt roheline seltskond 13. juuni õhtul Pärnumaale Lepanina hotelli. Kohe alguses sai selgeks, et seltskond saab kõige paremini aru vene keelest, aga ka saksa ja inglise keel on mõistetavad.

Esimene päev algas Pärnus Kentuki pubis teooria ehk väikese seminariga Eesti metsanduse ja jahinduse organiseeritusest. RMK tegemistest andis ülevaate kohalik metsaülem Jaan Kägu, seejärel tutvustas erametsaliitude toimimist kohalik metsakonsulent Teet Killing ja lõpetuseks võttis Pärnumaa jahimeeste tegemised kokku Jaanus Põldmaa. Peale lõunasööki võeti suund Saaremaa suunas, tee peal külastati Aruvälja jahiseltsi ja liigutati kangeks jäänud liigeseid RMK Tuhu soo õpperajal. Õhtuks jõuti Saaremaale Pidula kämpingusse.

Teine päev möödus Saaremaal Ive Kuninga ja Jaan Härmuse taktikepi järgi. Külastati Saarte jahiseltsi, Saare Ulukit ja Laimjala jahiseltsi. Loomulikult ei jäänud programmist välja ka Kuressaare loss ja Tuulik restoran ning Panga pank. Pidulas püüti kala, söödi seda, käidi saunas ja nauditi päikese loojangut merre.

Kolmandal päeval jõuti peale mõningast bussis loksumist Tallinnasse EJS-i peamajja, kus kuuldi Andres Lillemäe head esinemisoskust Eesti jahimeeste tegemistest kokkuvõtte tegemisel. Peale pidulikku lõunat ja kiiret linnaekskursiooni võeti suund uuesti Pärnu, kus imetleti linnalehmi, õhtust rannapromenaadi ja nauditi viimast õhtusööki Eestis.

Laupäeva hommikul, kui kõik tšehhid oli viimast korda üle loetud ja kindlaks tehtud, et vaatamata Eestimaa looduse lummavale ilule ja jahimeeste külalislahkusele siia jääjaid pole, asuti uuesti koduteele. Teadmisega, et mõlema riigi jahindus ja jahimehed on uskumatult sarnased. Järgmine kord kohtutakse juba septembris Tšehhis.

Jaanus Põldmaa