Tšehhi meistrid õpetasid Saaremaal hirvepeibutamist

Tšehhi meistrid õpetasid Saaremaal hirvepeibutamist

2801
Tšehhi hirvepeibutajad. Foto: Saarte Jahimeeste Selts

28. ja 29. märtsil toimus Eesti Jahimeeste Seltsi, Saarte Jahimeeste Seltsi ja Tšehhi Jahimeeste Seltsi koostöös hirve peibutamise koolitus Kuressaares.

Osavõtjaid oli saabunud üle terve Eesti. Kui me viimastel aastatel oleme rääkinud teaduspõhisest jahindusest siis valiklaskmine on üks osa sellest. Selleks, et küttimisel tabada õige loom peab olema aega teda vaadelda. Hirvepulli küttimine tema jooksuajal on ainuke õige viis seda teha. Peibutamine annabki selleks võimaluse. Ajujahis ei ole võimalik määrata uluki vanust. Sellepärast kütitaksegi mujal maailmas ajujahis ainult noori (üks pluss üks sarvedega) isendeid.

Koolitajateks olid tšehhid valinud oma ala meistrid. Jan Kupka, nende eestvedaja, on Tšehhi hirvepeibutajate klubi president ning tema noored kolleegid Jan Bortnik ja Lukash Lindhart mitmekordselt Euroopa meistrivõistlustel pärjatud.

Koolitusel selgus, et hirve peibutamine ei olegi nii lihtne. Kõige tähtsam on suuta ennast panna uluki rolli. On ju kogu hirvepullide omavaheline häälitsemine vestlus ehk informatsiooni vahetamine ja jõu mõõtmine. Sarved pannakse kokku alles siis, kui muud argumendid on ammendatud. Kõik, kes koolitusest osa võtsid, said kindlasti suure annuse innustust ja kogemusi sellel raskel teel jätkamiseks.

Andres Lillemäe