Trumpi valitsus plaanib eemaldada hundid ohustatud liikide kaitsestaatusest

Trumpi valitsus plaanib eemaldada hundid ohustatud liikide kaitsestaatusest

1010
Foto: Pixabay

USA presidendi Donald Trumpi administratsioon kavatseb selle aasta lõpuks hundid ohustatud liikide kaitsestaatusest eemaldada. Ekspertide ja loomaaktivistide sõnul kaasneb sellega oht liigi väljasuremiseks.

Ametnikud on teinud ettepaneku hallhunt ohustatud liikide loetelust välja jätta 48 osariigis. See oli viimane arvukatest katsetest tagastada juhtimisvõim osariikidele, mille kohtud on muidu korduvalt tagasi lükanud, kirjutab Associated Press.

Eelmisel sajandil kütitud ja lõksu püütud hundid olid peaaegu väljasuremisohus, kuid viimastel aastakümnetel on nende arvukus taastunud ühendriigi lääne osas, kus populatsiooni suurus on üle 6000 isendi.

Hunt on Montana, Idaho, Wyomingi ning osalt ka Oregoni, Utahi ja Washingtoni osariigi ohustatud liikide nimekirjast juba eemaldatud.

Ameerika kalanduse ja metsloomade teenistuse juhataja Aurelia Skipwithi sõnul on hunt bioloogiliselt taastunud ja tema ohustatud liikide nimekirjast kustutamine näitaks ohustatud liikide seaduse tõhusust.

Samas aga Ameerika looduskaitsjad väidavad, et hundid on endiselt haavatavad. Ohustatud liikide nimekirjast eemaldamine annaks võimaluse levida teistesse riikidesse.

Skipwith ütles, et „me ei näe ette nende asurkondade laienemist, hoolimata sellest kaitsestaatusest“. Seega nad ei usu, et sobilik elupaik jääb huntide praegu hõivatud aladest kaugemale, mida bioloogid ja keskkonnaaktivistid väidavad.

Trumpi administratsioon on aastaid töötanud selle nimel, et metsloomade majandamine anda riigiametnikele tagasi juhtida, hoolimata paljudest kohtuprotsessidest ja tagasilöökidest föderaalkohtus. Seadusandjad on töötanud ka selle nimel, et leevendada ohustatud liikide seadust, mis on väljasuremisohus loomade kaitsmisel ülioluline.