Trofeemõõtmise hooaeg on lõpusirgel

Trofeemõõtmise hooaeg on lõpusirgel

201
Karukolju mõõtmine Viljandis. Fotod: Triin Roostfeldt ja Anne Reitel

18. mail joonisime tinglikult alla mandri-Eesti plaaniliste trofeepäevade hooaja.

Maikuus toimusid biomaterjalide mõõtmised Põlvas, Tartus ja Viljandimaal Saarepeedis.

Eesti jahitrofeede registrisse lisandus Tartust ja Viljandist vastavalt 49 ja 31 trofeeühikut. Põlva sümboolsel hooaja lõpetamise päeval lisandus mõõtmishooaja jooksul Põlvas juba varem hinnatud 70 trofeeregistrisse kantud isendile kuus uut trofeeühikut.

Põlva puhul on mõõdetud biomaterjali kogus märksa suurem. Üle on mõõdetud 42% hooaja jooksul kütitud sokusarvedest (58 sarve) ja 78% hooaja jooksul tabatud põdrapullidest ehk 51 sarve. Jahitrofeede registrisse olen kandnud metskitsedest need, kellel on mõõdetud sarve maht ja põtradest need, mis algasid punktisummast 230.

Mandri-Eesti hooaja kõrgeima medaliprotsendiga (96,8%, millest 30% ületasid kuldmedali künnise) mõõdeti Viljandimaa trofeepäeval lõppeva mõõtmishooaja seni suurim metskitsesarv – 147,03 p. Tartus see-eest jäi silma erakordselt „kassilike” mõõtudega Jõgevamaal kütitud karu kolju. Karusid, kelle kolju laiuse ja pikkuse suhe ületaks 66%, on Eesti kõigi aegade registris vaid üheksa ehk 2,6% kõikidest registreeritud karukoljudest. Kui Eesti jahitrofeede registri andmetel on tavapärane karu kolju laiuse-pikkuse suhe 5060%, siis ilvese kolju sama number on vahemikus 63100%.

Nüüd jääb veel oodata Saaremaa mõõtmishooaja tulemusi, misjärel saame lisada kogu viimase hooaja materjali Eesti jahitrofeede kõigi aegade registrisse, teeme kokkuvõtted ja läheme vastu uuele hooajale.

Tartus töötasid Lauri Saks, Jaan Kalmus, Volli Aleksejev, Arvi Lepisk, Anne Reitel ja Andrus Rinaldi ja Viljandis Tiit Rammul, Virgi Plaks, Andrus Rinaldi ja Anne Reitel.

Põlva hooaja tulemuste koondtabel – PDF

Tartu trofeepäeva tulemused – PDF

Viljandi trofeepäeva tulemused – PDF

NB! Kui leiate juuresolevatest tabelitest vigu või on mõned küttimisandmed sootuks puudu, siis palun võtke ühendust aadressil kabliku@gmail.com.

Anne Reitel