Terviseamet hoiatab: Puukentsefaliidi juhud Eestis sagenevad

Terviseamet hoiatab: Puukentsefaliidi juhud Eestis sagenevad

161
Foto: tervisekassa

Terviseameti andmetel on puukentsefaliidi juhtude arv Eestis viimase kolme aastaga pea kolmekordistunud. Kuigi ka linna haljasaladel võib üha sagedamini nakatunud puukidega kokku puutuda, ohustavad puugihaigused enam just looduses ja metsas viibijaid, sh jahimehi. Jahimehed on oma elustiili ja hobi tõttu puukentsefaliidi riskirühmas ning peaksid seetõttu end kindlasti haiguse vastu kaitsma.

Puukentsefaliit on puukidega leviv kesknärvisüsteemi nakkushaigus. Haigus võib avalduda mitmes vormis, alates kergest gripilaadsest seisundist kuni ajupõletikuni. Puukentsefaliidi vastu puudub spetsiifiline ravi ja selle põdemine võib harvadel juhtudel lõppeda ka surmaga.

Puugid muutuvad aktiivseks varakevadel, mil temperatuur on püsivalt üle 5-7 kraadi. Selle aasta esimene puukentsefaliidi juhtum on Terviseameti andmeil Eestis juba diagnoositud. Ainus viis haiguse ennetamiseks on vaktsineerimine. Puukentsefaliidi vältimiseks on olemas tõhusad ja ohutud vaktsiinid nii täiskasvanutele kui lastele alates esimesest eluaastast. Esmane vaktsineerimiskuur koosneb kolmest süstist, millest kaks esimest tuleks teha 1-3 kuu pikkuse vahega. Märtsis vaktsineerimiskuuri alustades on suve alguseks esmane kaitse olemas. Aasta hiljem tehtud kolmas doos annab kaitse juba järgmiseks kolmeks aastaks.

Vaktsineerida saab paljudes perearstikeskuses, vaktsineerimiskabinettides ja valitud apteekides üle Eesti. Sel aastal vaktsineeritakse 41 apteegis, mis on toodud veebilehel vaktsineeriapteegis.ee. Samal veebilehel on võimalik broneerida ka endale sobiv aeg vaktsineerimiseks apteegis. Vaktsiin on tasuline ja doosi hind jääb 30-45 euro vahemikku.

Kuidas puugihammustusi vältida?

  • kanna pikkade varrukatega riietust, et puuke varakult märgata, püksisääred topi sokkide või kummikute sisse;
  • kasuta putukatõrjevahendeid. Loe alati tõrjevahendi kasutusjuhendit ja järgi seal soovitatut.
  • pärast looduses, nt metsas või linna haljasalal viibimist kontrolli kogu keha, lastel hoolikalt ka kõrvatagused, kaenlaalused jm kehapiirkonnad.

Mida teha, kui puuk on hammustanud?

  • Katsu puuk võimalikult kiiresti nahalt eemaldada – kui puuk on nakatunud, siis on ka paar tundi olulised;
  • Nõu saab küsida ka perearsti nõuandeliinilt 1220.
  • ära haara puugist väga kõvasti kinni, hoidu tema tagakeha pigistamisest või määrimisest;
  • võta puugist kinni võimalikult pea lähedalt;
  • võimalusel kasuta peenikesi pintsette (müügil on ka eriline puugieemaldamisvahend) või keera puugi ümber niit ja sikuta ettevaatlikult;
  • pese hammustuskoht vee ja seebiga või desinfitseeriva vahendiga;
  • kui mõne päeva või kuni kuu jooksul pärast võimalikku puugiga kokkupuutumist tekib palavik või ilmnevad külmetushaiguse taolised haigusnähud või hakkab hammustuskoht punetama, siis otsi abi arstilt.
  • Kindlasti räägi arstile nahalt leitud puugist või looduses (metsas või linna haljasalal) viibimisest!

JAGA