Tartumaal võtavad jahikoerad mõõtu verejälje ajamises

Tartumaal võtavad jahikoerad mõõtu verejälje ajamises

3549
Fotod: Anne Toompalu

6. mail toimub Tartumaal jahikoertele verejälje eksam, mille korraldavad Eesti Takside Tõuühing koos Ülenurme jahiseltsiga.

Eksamil osaleb 10 erinevat tõukoera ning koerte tööd hindab pikaajalise kogemusega verejälje- ja urukatse kohtunik Natalija Borodajenko Lätist.

Eksami põhimõte on, et igale osalevale koerale veetakse eelneval päeval metsa individuaalne jälg, pikkusega 500‒600 meetrit, sealjuures on jäljel ka kolm nurka, ehk lamamiskohta. Jälg tehakse maha eelmisel jahihooajal jahimeeste abiga hoolega kogutud ja sügavkülmas säilitatud põdraverega ja raja lõppu tähistab põdra jalg või muu kehaosa. Jälje läbimiseks on igal koeral (rihmastatult) koos omanikuga aega 40 minutit ning kohtunik hindab sealjuures koera huvi, instinkti, visadust, jäljel püsivust ning kartmatust. Lisaks sellele tehakse enne rajale minekut koertele paugukindluse test ning pärast raja lõpetamist kontrollitakse koera kuuletumist omanikule.

Verejäljeeksameid korraldatakse Eestis igal aastal erinevate klubide poolt, kus osalevad paljud jahikoeratõud. Ennekõike on eksami mõte selgitada välja koerad, kelles on aretuse käigus säilinud jahiinstinktid. Kuigi enamasti osalevad antud katsetel need, kes tahaksid koeri metsas lihtsalt prooviks või tšempionitiitli kinnitamiseks katsetada, on viimasel ajal suurenenud ka jahil käivate koerte omanike huvi katsete ja treeningute vastu. Eksami positiivne läbimine näitab nii koeraomanikule kui ka potentsiaalsetele tõuhuvilistele, kas antud koerad kannavad endas edasi jahiks vajalikke instinkte. Samuti on koolitatud ja asjalikust koerast rõõmu nii omanikule, kasvatajale, kui jahimeestele ulukite järelotsingul.

Eesti Takside Tõuühing korraldab sellist eksamit teist korda ning meil on hea meel tõdeda, et koostöö jahiseltside ja tõuühingu vahel on püsivalt positiivne. Läbi sellise koostöö saame näidata tavalistele koeraomanikele natuke ka jahimeeste elu telgitaguseid ning anda võimalust koeraga metsas käimise huvi legaalselt realiseerida. Lisaks sellele on nii mõnestki hobi-verejälje-ajajast saanud ajapikku jahimees.

Anne Toompalu
Eesti Takside Tõuühingu jahikatsete töörühma liige ja
Ülenurme jahiseltsi liige