Tammistes päästsid jahimehed väravasse kinni jäänud soku

Tammistes päästsid jahimehed väravasse kinni jäänud soku

1726
Foto: Margit Viies

Pärnumaal Tammistes ajas koer metskitse taga nii, et kits jäi põgenedes värava vahele lõksu, kuid kohalikel jahimeestel õnnestus loom päästa.

Tammiste on vahetult linnaga piirnev suurim küla Pärnu maakonnas Tori vallas. Asudes Pärnu jõe ja Rääma raba vahel on küla asustatud ka väga mitmekülgse ulukite asurkonnaga. Nii pole eranditeks ka juhtumid, kus suurulukid juhtuvad kodude hoovidesse. Sellesarnane juhtum toimus viimati läinud laupäeval, 4. märtsil, mil peremeheta koer ajas taga külas majade vahel ühte noorepoolset sokku. Metskitse soov peitu pugeda viis ta maja hoovile, kus ta omakorda piltidel nähtava värava vahele lõksu jäi. Majaelanike abipalve juhtunust jõudis kohalike Sauga Jahiseltsi liikmete Pille Viiese ja Silver Randjõeni, kes kiirelt reageerides koos loomale appi tõttasid.

„Paljude varasemate päästeaktsioonide ebaõnnestumise tõttu teame, et metskitse närvisüsteem on üpris õrn ja et selline šokk võib talle surmaga lõppeda. Imekombel oli antud loom aga elus ja nõustus kõigega, mida Silver tema päästmiseks tegema pidi. Silveril õnnestus sokupoiss tuldud teedpidi värava vahelt lahti päästa, autosse panna ja omakorda lähedal asuva metsani viia, et ta seal rahulikult jalule aidata,“ kommenteeris Sauga jahiseltsi liige Urmas Salmu.

„Olgugi, et sokupoisi turi sai pisut räsida, jõudis metsloom õnnelikult tagasi kohalike metsade ja rabade haardesse,“ lisas Salmu.

Teatavasti ei hoia kõik koeraomanikud oma hoovivalvureid lahtiselt. Seega tuletaksime majaomanikele meelde, et koer võib vabalt hüpata üle igast vähegi mõeldavast tõkkest või leida läbipääsu, kui ta näeb või tunneb mõne uluki lõhna, mis temas jahikire esile kutsub. Hoiduda tuleks sedalaadi võimaluste loomisest ja ohjata oma koduloomi.

„Inimesed on Pärnu ümbruses endale rajanud kaunid aiad ja majad, seda aga otse metsa, ehk nad on ise kolinud metsloomadele lähemale. Nii tuleb külaelanikel paraku arvestada kitsede, põtrade ja teiste ulukite käiguradade ning toitumisharjumustega, kes on inimeste tõttu tõrjutud omamoodi reservaatidesse,“ selgitas Salmu.

Suur tänu Tammiste küla elanikele, kes Pille Viiese ja Silver Randjõe kohale hõikasid, säästes selliselt üsna uskumatul moel ühe metskitse elu!