Tähelepanu: karud on sagedased keeritsussi kandjad

Tähelepanu: karud on sagedased keeritsussi kandjad

2530

Edastame VTA Loomatervise ja -heaolu osakonna juhataja Harles Kaupi pöördumise jahimeestele. Alanud karujahi hooaja algul tuleb hoida meeles trihhinelloosi ohtu.

“Trihhinelloos ehk keeritsusstõbi on liha- ja kõigetoidulistel loomadel ja inimesel täiskasvanuna peensooles ja vastsena lihaskoes parasiteerivate Trichinella perekonna ümarusside tekitatud haigus. See kulgeb loomadel valdavalt ilma märgatavate haigustunnusteta. Inimesel kulgeb haigus tihti raskelt ja võib lõppeda surmaga,” selgitas Kaup.

Keeritsussid parasiteerivad meelsasti ka karudel. Seda kinnitab ka tänane (06.08.19) informatsioon VTList, kuhu on toodud kokku 17 karu lihasproovi, neist uuritud 12st 4 olid positiivsed (5 veel analüüsimisel).

Loomad ja inimene nakatuvad tavaliselt teiste lihasööjate ja kõigesööjate keeritsussivastseid sisaldavat toorest või vähekuumutatud liha süües. Eestis on inimesed nakatunud ja haigestunud metssea-, karu- ja mägraliha söömisel!!

Kui jahimehed müüvad kütitud karu ulukite käitlemisettevõttele, siis uurib liha ulukite käitlemisettevõte. Positiivse tulemuse korral utiliseeritakse karu loomsete kõrvalsaaduste käitlemise ettevõttes. 

Murelikuks teeb mind aga positiivsete karude saatus, mille uurimise on tellinud jahimees. Vältimaks terviseriske ja lihasööjate ning kõigesööjate taasnakatumist looduses, on ainuke võimalus saata ka need karud kahjutustamiseks loomsete kõrvalsaaduste käitlemisettevõttesse (AS Vireen). Kokkuleppel AS Vireeniga on jahimeestel võimalus kasutada ka olemasolevaid SAKi konteinerid, kuid veo ja kahjutustamise eest peab tasuma jahimees.

Tänan mõistva suhtumise eest! Edukat jahti!

Lugupidamisega
Harles Kaup
Väike-Paala 3   |   Tallinn 11415   |   üld nr 605 1710  | faks 621 1441 | www.vet.agri.ee