Taanis on kalurid hüljestega hädas

Taanis on kalurid hüljestega hädas

2085
Foto: Pixabay

Hallhüljeste populatsioon on Taani vetes ehk täpsemalt Waddenzees (Põhjamere selles osas, mis eraldab Friisi saari Euroopa mandriosast ja IJsselmeerist) rekordiliselt suureks kasvanud. Ja kalurid selle üle just ei rõõmusta.

Samamoodi on hallhülgepopulatsioonid tõusuteel nii Hollandi kui Saksamaa vetes ning seda randalhüljeste arvelt, teatab Ritzau.

Tänavu on kolme riigi vetes loendatud 5445 hallhüljest ning see tähendab, et mullusega võrreldes on populatsioon kasvanud kümne protsendi võrra. Neist 221 looma märgati Taani vetes ning seal on tegemist koguni viiekümneprotsendilise kasvuga, vahendab Maaleht.

Eriti märgatav on kasv võrrelduna 10-15 aasta taguse ajaga, mil selles Waddenzees ei elanud teadaolevalt ühtki hallhüljest.

“Taani vetes on hallhüljeste hulk väga selgelt suurenenud. Paar aastat tagasi täheldasime ka esimesi poegimisi,” rääkis Aarhusi bioteaduste osakonna teadlane Jonas Teilmann Ritzaule.

Hallhüljes võib kaaluda kuni 300 kg ja ta sööb palju rohkem kalu (kuni 5 kg päevas) kui väiksemakasvulisem randhüljes.

Nähtud on sedagi, et hallhülged ründavad ja murravad toiduks randalhülgeid. “Nad on suuremad ja agrassiivsemad. Mõned neist ongi tõenäoliselt randalhüljeste söömisele spetsialiseerunud. Vahel pannakse nahka ka hallhüljeste endi pojad. Nad söövad peaaegu kõike,” selgitas Teilmann.

Vaata lähemalt Maalehest.