Šotimaal tahetakse keelustada püüniste kasutamine

Šotimaal tahetakse keelustada püüniste kasutamine

361
Foto: Pixabay

Šoti valitsus tegi ettepaneku silmuspüüniste täielikuks keelustamiseks. Neid peenikesi traatsilmuseid kasutatakse peamiselt rebaste ja jäneste püüdmiseks.

Loomakaitseorganisatsioonid on nõudnud püüniste keelustamist, öeldes, et need on julmad ning tapavad ka teisi metsloomi ja isegi lemmikloomi. Valitsus on alustanud selleteemalise aruteluga, kirjutab BBC News.

Lisaks on tehtud ettepanek anda loomade heategevusorganisatsiooni inspektoritele rohkem volitusi otsida, uurida ja konfiskeerida tõendeid ebaseadusliku jahipidamise ja loomade tapmise juhtumite korral.

Maaomanike ja jahimeeste organisatsioon on teatanud, et sellised püünised tuleks asendada teistega, mis on mõeldud rebaste ohjamiseks, kuid võimaldavad suurematel ulukitel sealt välja saada.

Keskkonnaminister Gillian Martin tõdes, et metsloomade tagakiusamine kahjustab jätkuvalt maakogukondi. „Need püünised põhjustavad loomadele tarbetuid kannatusi ja uued ettepanekud on osa meie jätkuvatest jõupingutustest tagada nii jätkusuutlik kui ka humaanne metsloomade majandamine,“ ütles ta.

Praegu kasutavad taolisi püüniseid vaid väike osa põllumeestest ja maaomanikest.

„On efektiivseid ja humaansemaid metsloomade majandamise vorme saadaval, aga me jätkame selliste meetodite kasutamise toetamist,“ ütles Martin.

Vastuolu muudatuste osas

Loomakaitsjate sõnul on leitud loomi, kellele on püünised tekitanud piinarikkaid kannatusi. Püüniste kasutamise keelustamine paneks lõpu vastuvõetamatutele kannatustele.

Šotimaa valitsuse teatel selliseid silmuspüüniseid enam enamikes Euroopa riikides ei kasutada.

Maaomanike sõnul on aga vaja täiendavaid meetmeid maapinnal pesitsevate lindude kaitseks ja neid püüdvate metsloomade haldamiseks.

Maaomanik Ross Erwing ütles, et „on sügavalt kahetsusväärne, et kriitilisel ajal, mil Šotimaa peaks liikuma bioloogilise mitmekesisuse poole maapiirkondades, teeb valitsus plaane keelata ära silmuspüünised ja seeläbi kõrvaldab järjekordse vahendi, mis aitaks ohjata liike, mis survestavad haavatavaid liike“.

„Maas pesitsevad linnud, näiteks kiivitaja ja koovitaja, olid kunagi laialt levinud, kuid nüüd kantud punasesse raamatusse ja neid ohustavad erinevad metsloomad, nt rebased,“ selgitas Erwing.