Soomlased nõuavad loomadele põhiõigusi

Soomlased nõuavad loomadele põhiõigusi

949
Foto: Kaidi Ambos/Flickr

Loomakaitseseaduse uuendamisest tänapäevases maailmas ei piisa ja sellepärast tuleb loomade põhiõigused põhiseadusesse kirjutada, leiab Åbo Akademi ülikooli lektor ja Soome Loomaõigusjuristide Seltsi asutaja ja esimees Birgitta Wahlberg, kes esineb 8.-9. mail toimuval rahvusvahelise loomaõiguste konverentsil.

Kliimamuutus, liikide kadumine ja parajasti möllav pandeemia seostuvad kõik sellega, kuidas me loomi kasutame. Seega peaks loomadest tulenev olukord mõjutama sedagi, kuidas loomakaitse on reguleeritud. Tänapäevases loomadepidamises on nii mõnedki probleemkohad, mida uus planeeritav Soome loomakaitseseadustik ei paranda, näiteks loomade õiguslik positsioon inimese suhtes, vahendab Delfi.

Sellepärast tuleks loomade põhiõigused põhiseadusesse kirjutada .Kehtivad loomakaitseregulatsioonid toetuvad nn heaoluparadigmale. Sõnaga”paradigma” mõeldakse heakskiidetud mõtteviisi või suunda, mis loob lähtekoha, milles otsuseid tehes ei kahelda. Heaoluparadigma põhiidee on, et loomade kasutamine on õigustatud, ehkki see ei pruugi olla inimese jaoks vältimatu või looma (või inimese) huvides.

Loe lähemalt Delfist.