Seakatk tõstab taas pead. Täiendatud: Vikerraadio Uudis+ saatelõiguga

Seakatk tõstab taas pead. Täiendatud: Vikerraadio Uudis+ saatelõiguga

784
Allikas: Maaeluministeerium

Viimase paari nädala jooksul on sigade Aafrika katk jõudnud Lõuna-Eesti kahte koduseafarmi, mille tagajärjel on tulnud hukata kokku ligi 10 tuhat kodusiga.

 Eesti Jahimeeste Seltsi(EJS) tegevjuhi Tõnis Kortsu sõnul on tegu salakavala taudiga: „SAK on nagu mitme peaga lohe, raiud ühe pea maha, kasvab kohe uus. Jahimeeste ülesanne on endiselt küttida, küttida. Jahimehed saavad aru, et mõistlikum on metssigu küttida kui nende laipu matta. Ära tuleb küttida kõik nähtavad metssead, sealjuures täita rangelt kõiki bioohutuse nõudeid.“  „Oluline,“ lisas Korts „et ei hakataks metssigu hoidma ja nende arvukust tõstma. Ei ole veel see aeg!“

EJSil ja Põllumajandus- ja Toiduametil (PTA) on leping, millest tulenevalt on jahimeestel kohustus teavitada hukkunud või kliiniliste tunnustega kütitud metsseast lähimat PTA esindust, hukkunud või kütitud metssealt vereproovi kogumine, hukkunud või kütitud metssea rümba kõrvaldamine. Kogu tegevuse juures peab rangelt pidama kinni ettenähtud bioohutuse nõuetest.

EJS president on pöördunud regionaal-ja põllumajandusministri poole jahimeeste poolsete ettepanekutega, kuidas veelgi tõhustada metssigade küttimist SAKi ohjamiseks. President palub muuhulgas rakendada öösihiku kasutamine ning leida võimalus reguleerida ulukilihaga kauplemise regulatsioone.

SAKi peatamine on riigi toidujulgeoleku seisukohalt strateegilise tähtsusega. Jahimehed on siin kindlateks partneriteks seakasvatajatele ja riigile.

Seakatku tõsidusest on ka järgmine 31.07 Vikerraadio saatelõik, kus Uudis+ saatejuht Kadri Põlendik küsitleb EJS tegevjuhti Tõnis Kortsu. Intervjuud saate kuulata siit: https://vikerraadio.err.ee/1609036928/uudis-kadri-polendik/144a22839405e4e76119e1e710e68fb3

JAGA