Seakatk jõudis Ungarisse

Seakatk jõudis Ungarisse

2609
Foto: Flickr

Sigade Aafrika katk levib endiselt Euroopas ning jõudis sel nädalal esimest korda ka Ungarisse.

Taudilevikualad. Kaart: ADNS

Ametnikud teatasid 23. aprillil, et Ungarist leiti hukkunud metssiga, kellel tuvastati seakatk, mis on esimene katkuleviku juhtum sealses piirkonnas. Metssiga leiti Gyöngyösi linna lähistelt Põhja-Ungarist, mis on 5 km kaugusel Slovakkia ning 20 km Ukraina riigipiirist.

Rootsi veterinaarameti spetsialisti Karl Stahli sõnul räägib asjaolu, et taud tuvastati rohkem sisemaalt, sellest, et see on riigi toodud inimfaktori tõttu. Ta kahtlustab sama juhtumit, mis Tšehhiski, kus katkuleiu kohast lähim taudijuhtum jäi 50 km kaugusele, vahendab Svenskjakt.

Maailma loomatevishoiu organisatsiooni OIE andmete järgi tuvastati ühel metsseal seakatk, mis nakatus tõenäoliselt toidujäätmete kaudu, mida võisid jätta alale väliskodanikud, kes sealse piirkonna tööstushoonetes töötavad. Kuna kõik asjaolud pole veel teada, uurib OIE täpsemalt leviku põhjusi ja epidemoloogiat.

Nii Tšehhi kui Ungari puhul on esimene seakatku juhtum tuvastatud idapoolt kulgevate maanteede lähistelt. Need on olnud põhiteed, kus inimesed palju liiguvad. Sel aastal on Euroopas tuvastatud üle 2300 seakatku juhtumi metssigadel, samas kui eelmisel aastal oli samal ajal u 800 seakatku nakatunut.