Seakatk jõudis Itaaliasse

Seakatk jõudis Itaaliasse

1384
Foto: Andy Hay/Flickr

Esimesed seakatku juhtumid leidsid aset möödunud nädalal Loode-Itaalias Piedmonti piirkonnas, kus metsseal tuvastati seakatk.

Genovast 30 km kaugusel olevas Piedmonti piirkonnas leiti surnud metssiga, kellel tuvastati SAKi tunnused, kirjutas Pigprogress. Praeguseks on välja kujunenud kaks kollet, mis on üksteisele võrdlemisi lähedal. Kokku on tuvastatud 6 haiguspositiivset juhtu.

Piedmonti piirkonna tervisenõunik Luigi Genesio Icardi ütles Itaalia ajakirjale Corriere della Sera, et nad proovivad väga kiirelt tegutseda, et katk edasi ei leviks. „Metssigade tõrjemeetmete viivitamatu rakendamine on hädavajalik, et haigust võimalikult palju piirata ja likvideerida,“ selgitas Icardi. Samuti mainis ta, et lähiajal on plaanis kohtuda veterinaaride, metsamajandajatega ning jahimeestega, et paika panna katkutõrjeplaan.

Vastavalt riiklikule epideemilise hädaolukorra kavale on alustatud ka kohaliku, maakondliku ja riikliku tasandi kriisiüksuste loomist. Piirkonnad on ka katku tõrje meetodi abil tsoonidesse jaotatud.

Ühtlasi on SAKi tõttu ohus Itaalia sealihakaubandus, kuna riikidele, kus seakatk esineb, keelatakse üldjuhul seatoodete eksport.

Itaalias pole möödunud nädalal toimunu siiski esimene seakatku juhtum, kuna Sardiinia saarel on seakatku esimest genotüüpi leitud juba varem. See oli toona viimane järelejäänud SAKi nakkus, mis esines 1980ndatel Lõuna-Euroopas.

Praegu levivad seakatku juhtumid põhinevad genotüübil kaks, mis on viimastel aastatel olnud nii Saksamaal, Poolas, Rumeenias, Baltikumis, Venemaal, Aasias jm. Praegu on ametnike sõnul liiga vara öelda, kuidas viirus Itaaliasse jõudis. Kahtlustatakse siiski, et kõige tõenäolisemalt on inimene viirust edasi levitanud.