Saaremaal toimunud näitusel osutusid lemmikuteks karu- ja kopratopis

Saaremaal toimunud näitusel osutusid lemmikuteks karu- ja kopratopis

3439
Topisenäitus Orissaare lasteaias. Foto: Aare Veetsmann

Rasina loodusõppekeskus korraldas topisenäituse Saaremaal Orissaare lasteaias Päikesekiir.

Näitus oli alates jaanuari lõpust üleval Orissaares kaks nädalat ja seda käis vaatamas 232 inimest (179 last ja 53 täiskasvanut). Külastajateks olid Orissaare lasteaia ja gümnaasiumi, Tornimäe põhikooli ja lasteaia, Valjala lasteaia ning Kahtla lasteaed-põhikooli lapsed ja kohalikud elanikud.

Lapsed kopratopist kaemas.

Väljapanekul sai näha topiseid ja büste, mida oli kokku 20, lisaks olid üleval hirve-, põdra- ja sokusarved, metssea kihvad, ilvese-, hundi-, karu- ning koprakoljud, ilvese ja kopra nahk, ning vaibana ilvese ja karu nahk.

Näituse korraldaja Aare Veetsmanni sõnul pakkusid kõik eksponaadid külastajatele huvi. „Erinevatel gruppidel olid erinevad lemmikud, aga kõige populaarsemad paistsid olevat karu- ja kopratopis“, selgitas ta. Paljud lapsed üllatasid ka oma loodusalaste teadmistega ning erilist heameelt tekitas asjaolu, et saare lapsed olid õpihimulised, siirad ja head kuulajad. „Tundus, et nad tulid näitust vaatama tõsise huviga sellest midagi juurde õppida ja uusi tarkusi omandada“, lisab Veetsmann. 

Lapsed karutopisega.

Näituse eesmärk oli loodust lastele lähemale tuua ning keskkonnateadlikkust laste ja ka täiskasvanute seas populariseerida. „Olgem ausad, paljud inimesed, sõltumata nende vanusest, ei tunne kõiki meie metsades elavaid loomi ning sellealane koolitus kulub lisaks lastele ära ka nende issidele-emmedele“, põhjendas Aare.

Veetsmann tõdeb, et näitus toimus tänu Orissaare Päikesekiire lasteaia hoolekogu esinaisele Ave Eriksole, kes kirjutas projekti näituse toimumise jaoks. Lisaks aitasid kaasa lasteaia kollektiiv ning Orissaare Jahimeeste Seltsi liikmed.

Metsseatopis pakkus lastele samuti huvi.

Näituse edasise plaanide osas käivad hetkel läbirääkimised. „Peame hetkel nõu Kiiu Kiigepõnni lasteaiaga, et selle aasta lõpu poole seal kolmepäevast näitust korraldada“, selgitab Veetsmann. Kiigepõnni lasteaia direktori sõnul saaksid seal korraldatavat näitust külastada paljude lähikonnas asuvate lasteaedade ja koolide lapsed.

Lapsed koljusid kaemas.

Topisenäituse eksponaadid on püsivalt üleval Põlvamaal Rasina külas Rasina loodusõppekeskuses.

Aare Veetsmann lastele näitust tutvustamas