Saaremaal laiendati reflektoritega kaetud maanteelõike

Saaremaal laiendati reflektoritega kaetud maanteelõike

286
Andrus Tamm paigaldas novembris isiklikult esimesed reflektorid Saaremaale. Foto: erakogu

11. detsembril lisandus Saaremaale reflektoritega kaetud maanteelõikusid.

Kui Andrus Tamm Orissaarest võttis novembris initsiatiivi ja paigaldas isiklikult esimesed reflektorid Saaremaale, võtsid Tornimäe ja Orissaare jahiseltside ühendatud jõud ette juba lõigu laiendamise. Rabadevahelise lõiguna algab see lõik Väike-Rahulast (99,5 km) jätkub Silla teeristini, veidi enne Tagaveret (103 km). Kokku 3,5 km lõik on olnud jahimeeste teravdatud kontrolli all aastakümneid. Igal aastal on sinna jäänud kümnete metsloomade elud ja katkiste ninadega sõidukid.

Valgustõkke reflektorid on end vähem või rohkem mandril ja Hiiumaa juba tõestanud, vähendades varasemaid õnnetusjuhtumeid olulisel määral. Nüüd on aeg seda kontrollida ka saarlastel.

„Tibusid loeme üle kevadel, kui saab ka selgeks, mitu teeäärset posti sahkade vahelt tervena välja tulevad,“ selgitas projektijuht Urmas Salmu. Need postid ongi kohad, kus reflektorid end peidavad ja metsapoole salapärast valgust viskavad, kui valguskiired autode esituledest neid tabavad. „Loodetavasti ei taba autode ninad öösiti enam metsloomi ning sõit Kuivastu-Kuressaare ühel lõigul saab nüüdsest turvalisemaks,“ lisas Salmu.

Saarlaste lõigu lisandumisega on Eestis reflektoritega kaetud kokku 61 maanteelõiku 70 km ulatuses. If Kindlustuse ja Eesti Jahimeeste Seltsi toel alanud projekt tõmbab end kokku, et asuda analüüsima tehtut. Uurimiseks on andmeid kogutud üle Eesti paiknevatelt maanteelõikudelt. Kokkuvõtte tegemine vajab aega ja süvenemist, tulemustest teeme kokkuvõtte 2024. aasta esimeses pooles.

Kõik see ei tähenda aga veel tegevuse lõpetamist. Võimalusel jätkatakse lõikude lisamisega, kuid välise rahastuse lõppemisel saavad seda teha vaid need jahiseltsid, kellel selleks piisavalt vahendeid. Reflektoreid on meil veel varuks. Asjast huvitatud jahiseltsid saavad neid soetada hinnaga, mille püsimine kogu projekti perioodi jooksul oli tarnijapoolne lubadus. Uuest aastast tõusevad hinnad paraku ka ulukite turvalisusele.