Šaakalid on kohal, varsti võib oodata pesukaru 

Šaakalid on kohal, varsti võib oodata pesukaru 

2167
Kuldmedaliväärsed šaakalid. Foto: Kaarel Roht/EJS

6. märtsiga algas Padise rahvamajas üle-Eestiline jahitrofeede hindamine. Kuues regionaalne kokkuvõttepäev toimub 30. märtsil Tartus, üleriigiline jahinäitus peetakse aprillis Põltsamaal. Kui varasematel aastatel kütiti palju metssigu, siis viimasel ajal asendab seda kitse- ning ka šaakalijaht.

“Jahitrofeede hindamine on olnud jahinduses traditsioon juba aegade algusest,“ selgitas Eesti jahimeeste seltsi (EJS) tegevjuhi asetäitja ja vanemtrofee-ekspert Andres Lillemäe Harju Elule. “Lisaks sellele, et trofee hindamine annab jahimehele vajalikku informatsiooni, on sellel ka teaduslik ning hariduslik eesmärk, nii saame täpselt andmeid analüüsides teada, milline on Eesti ulukite seisund,” lisas Lillemäe.

Ta seletas, et jahitrofeede väärtustamine seisab kolmel sambal. Esimene on jahikultuuriline ja peegeldab jahimeeste austust nii looduse, ulukite kui ka oma ameti vastu. Teine on pedagoogiline, mis annab infot selle kohta, millised ulukid meie metsades elutsevad ja võimaldab selgitada looduse keerukaid protsesse ja nende omavahelisi seoseid. Kolmas sammas on aga teaduslik. Jahitrofeede süstemaatiline kogumine, mõõtmine ja katalogiseerimine annab hindamatu informatsiooni teadustööks ja populatsioonide hindamiseks.

“Meil on väga õnnelik maa, sest peaaegu kõik Euroopa ulukid on esindatud. Lõuna-Euroopas on asi nukram, sest seal suuri ulukeid peaaegu polegi,” võttis Lillemäe meie jahiolukorra kokku.

Loe lähemalt Harju Elust.