Rootsis avastati taas linnugripi puhang

Rootsis avastati taas linnugripi puhang

2282
Foto: Flickr

Rootsis Nyköpingi piirkonnas tuvastati käesoleva nädala alguses 50 000-pealises kanafarmis ulatuslik linnugripi puhang.

Kõik linnud hukatakse ja hoone desinfitseeritakse. Taudipunkti ümber kehtestatakse kolme kilomeetri raadiuses ohustatud ja kümne kilomeetri raadiuses järelevalvetsoon, kust ei ole lubatud linnuliha ning mune välja viia.

Lindude gripp on levinud suures osas Euroopast, sealhulgas Soomes ja Rootsis. Veebruari lõpus lisandusid lindude gripi juhtumitega riikide hulka Leedu ja ka Venemaa Kaliningradi oblast.

Seoses Euroopas leviva lindude gripiga tuleb kodulinde alates 1. aprillist ajutiselt pidada sisetingimustes. Kui see ei ole lindude heaolu ja tervist silmas pidades võimalik, tuleb neid hoida aia ja võrguga piiratud alal. Kodulindude söötmine ja jootmine peaksid toimuma sisetingimustes. Juhul, kui linde söödetakse ja joodetakse väljas, peab nende söötmise ja jootmise ala olema lisaks võrgule kaetud ka veekindla katusega. Veterinaar- ja Toiduamet jälgib Eestis kujunevat olukorda ja tulenevalt riskidest vaadatakse üle ka vastavate kaitsemeetmete rakendamise vajadus.

Uute kodulindude võtmine on endiselt kõigile lubatud, kuid palume sellest teavitada kohalikku veterinaarkeskust.

Lindude gripp on väga nakkav ägedalt kulgev mets- ja kodulindude viirushaigus, mida ei ravita. Kui haigus jõuab farmi, siis kõik kodulinnud nakkuse leviku tõkestamiseks veterinaarjärelevalveametniku kontrolli all hukatakse.

Iga farmiomanik saab oma linde kaitsta, kui ta piirab ka kõrvaliste isikute pääsu lindlasse. Väga oluline on korrapäraselt teha näriliste ja putukate tõrjet. Linnukasvataja peab olema kindel, et kõik, mis lindlasse sisse viiakse, olgu selleks sööt, allapanu või muu materjal, poleks haigustekitajaga kokku puutunud. Lindlasse sisenedes peaks kindlasti olema võimalus desinfitseerida desomatil jalanõud ning seal kasutatavaid jalanõusid ja üleriideid ei tohiks samaaegselt kasutada ja kanda mujal.