Rootsi soovib katkuvabaks saada

Rootsi soovib katkuvabaks saada

260
Foto: Pixabay

Rootsi valitsus teatas hiljuti sigade Aafrika katku (ASF) tsooni vähendamisest. Seda tänu ulatuslikule koostööle ja korjuste otsimisele, kus jahimeestel oli suur roll.

Rootsi valitsuse hiljutine teade tähendab, et Rootsi on sigade Aafrika katku vabaks kuulutamise teel. Kui areng sellises tempos jätkub, võidakse Rootsi kuulutada SAK-i vabaks juba aasta pärast, tõenäoliselt 2024. aasta septembri lõpuks.

Rootsi jahimehed, keda koordineeritakse kohalikul, piirkondlikul ja riiklikul tasandil, tegelevad aktiivselt nakatunud loomade korjuste otsimisega. Rootsi Jahimeeste Liit on juhtumiga pidevalt tegelenud alates haiguspuhangu avastamisest. Ta on koos ametiasutustega aktiivselt kaasatud kriisireguleerimistöö planeerimisse. Jahimeeste teadmised metssigade kohta on olnud määrava tähtsusega, et kiiresti korjuseid üles leida. Lisaks pääsevad jahimehed tsoneeritud ala raskeima ligipääsuga kohtadesse, kus metssead tavaliselt toimetavad.

Arvestades selle juhtumi olulisust, külastas FACE president Torbjörn Larsson Rootsis Fagerstas asuvat SAK-i kahjustatud piirkonda. Meediaga suheldes tõdes Larssson, et jahimehed on mänginud selle tõsise probleemi lahendamisel suurt rolli. „Ulukihaiguste levik on Euroopas tõusuteel ning on suur oht bioohutusele, seega vajame kõigi abi selle tõrjumisel. Jahimehed on metsade silmad ja kõrvad ning see juhtum näitab seda hästi. Suur tänu kõigile, kes selles osas juba vaeva on näinud,“ tõdes ta.

Kolme kuu jooksul on viie kilomeetri raadiuses tuvastatud 62 seakatku nakatunud metssiga. Riigi peaepidemioloog Karl Ståhl rõhutas, et viiruse leviku kõrgaeg oli augusti lõpus ja septembri alguses ning alates septembri lõpust pole uusi juhtumeid registreeritud. „Jahimehed tegid tähelepanuväärset tööd seakatku nakatunud metssigade leidmisel ja tuvastamisel,“ tõdes ta.

Rootsi Jahimeeste Liit koordineerib jahimeeste tegevust, tagades metsseakorjuste otsimisel abistajatele rahalise hüvitamise. Tänu sellele on appi toodud jahimehi ka teistest piirkondadest.