Roheliste rattaretk pöörab tähelepanu aasta loomale

Roheliste rattaretk pöörab tähelepanu aasta loomale

371
Foto: Tarmo Mikussaar

Mitmeaastase vahe järel toimub tänavu 19.-21. mail kevadine Roheliste rattaretk nime all „Kuidas elad, Narva?“, mis viib 1900 ratturit kolmeks päevaks Ida-Virumaale. Retkel kuulutatakse koostöös Narva linna ja RMK-ga välja uus tulevane matkarada narvalastele ning külastatakse piiriäärse Eesti sümbolmaastikke: tuhavälju, Sinimägesid ja pankrannikut. Erilist tähelepanu pööratakse Narva linnale ning aasta looma lendoravale.

Tulles vastu narvakate 2021. aasta liikumisuuringus avaldatud soovile saada juurde matkaradu, algatas Roheliste rattaretk koostöös Narva linna ja RMK-ga uue matkamarsruudi suunal Narva linn – Narva-Jõesuu. Esialgu täiendatakse liikumisvõimalusi RMK pika matkatee uue lõigu lisamisega Narva-Jõesuust Narva linnani. „See matkarada oli tegelikult teemaks juba 2018. aastal, aga siis oli seda võimatu teostada, sest teatud lõikudes polnud kergliiklusteed, mis nüüd on valmis. Rattaretke meeskond aitas seda protsessi taaskäivitada,“ kommenteerib RMK piirkonna metsaülem Alar Süda.

Retke laagripaigas Sinimägedes pööratakse tähelepanu 1944. aastal toimunud eestlaste vastupanule teises maailmasõjas. Seda aega meenutab kohapeal 98-aastane Virumaa metsavend Ruuben Lambur, kes varjas end Virumaa metsades 1944-1947 aastatel, mille käigus ta sai kolm korda haavata. Legendaarsele metsavennale lisaks kõneleb Sinimägedes Eesti-Vene suhetest ka endine sõjaväelane ja kirjanik Leo Kunnas. Retkelised saavad asetada pärjad Vabadussõja monumentidele, tutvuda Udria dessandi toimumiskohaga ning samuti vaadata endise kurikuulsa Narva tanki asupaika.

Retk algab ja lõppeb Kukruse mõisa põlevkivi kaevandamise lätete juures, mis on sobivaks sissejuhatuseks laagris jätkuvale arutelupaneelile energeetikamajanduse teemadel. Päevajuhi Kristo Eliase eestvedamisel püütakse leida Eestile lähimas ja kaugemas perspektiivis head lahendust energiamajanduse valdkonnas –  programmi, mis säilitab meile vajaliku iseseisvuse ja jätkusuutlikkuse. „Arutelu teljeks on tasakaal energiamajanduses – varustuskindlus, taskukohasus ja keskkonnamõjud,“ kommenteerib energeetik Arvi Hamburg, „Mõte on koostada üheskoos Eestile energiamajanduse visioon nii lühemas kui pikemas perspektiivis.“

Roheliste rattaretkede 36-aastases ajaloos jõutakse Narva linna teist korda, esmalt viis siia tee 1989. aastal toimunud retk „Kuhu lähed, Virumaa?“ raames. Tänavu tervitab Narvas rattureid linnapea Katri Raik. Külastatakse Kreenholmi, Narva Aleksandri Suurkirikut, Narva Veneetsiat, linnust, Gerassimovi parki, sadamat ja promenaadi. Sõidetakse jõetramm Carolinega.

Laagriõhtutel esinevad matkalistele ansamblid Terminaator ning Untsakad ning lõunapausil Narvas kohalik folklooriansambel Vladimir Tšerdakov & ansambel Suprjadki. Keskkonnaprogrammi raames kõnelevad kohajutte teiste hulgas ajaloolane Küllo Arjakas, zooloog Uudo Timm, geoloog Kalle Suuroja, geograaf Mait Sepp, riigikogulane Leo Kunnas, energeetik Arvi Hamburg, taastuvenergia spetsialist Reigo Kebja, Ida-Virumaa giidid Madis Tuuder, Ivika Maidre, Ingrid Kuligina. Päevajuhtideks on Roheliste rattaretkel muusik Reigo Ahven, loodusajakirjanik Kristo Elias ning laulja Lenna Kuurmaa. Rattaretke korraldab MTÜ Roheliste Rattaretked.