Rakveres toimus lihafoorum

Rakveres toimus lihafoorum

2119
Lihafoorum 2018. Fotod: EJS

6. novembril toimus Põllumajandus-Kaubanduskoja (EPKK) eestvedamisel Rakveres Aqva konverentsikeskuses traditsiooniline lihafoorum. Seekordsel foorumil oli esmakordselt juttu ka ulukilihast. Vastava ettekandega esines EJSi tegevjuht Tõnis Korts.

Foorumi avas EPKK nõukogu liige ja lihatoimkonna juhataja Anu Hellenurme. Ta selgitas, miks on teema käsitlemine oluline. Konverents toimus kolmes sessioonis: lihasektori konkurentsivõime, mikroobide antibiootikumiresistentsus ja ulukiliha.

Esimeses sessioonis avasid teemat Maaeluministeeriumi ja Maaülikooli esindajad ning külalisesindaja Soomest Csaba Jantsik, kes on LUKE (Soome loodusressursside jätkusuutliku majandamise ja biomajanduse arendamise keskuse) analüütik. Lihagiidi projekti tutvustasid läbi videoesitluse Soome ja Rootsi WWF-i (maailma looduse fondi) esindajad.

Väga põnev oli teine sessioon mikroobide antibiootikumi-resistentsusest. Teema avas Maaeluministeeriumi toiduohutuse osakonna juhataja Martin Minjajev. Ta rääkis mikroobide antibiootikumiresistentsuse olemusest ja poliitikameetmete raamistikust. Minjajevi sõnul ei ole enam võimalik lähiajal kasutada antibiootikume loomade haiguste ennetustegevuses, mis siiani oli võimalik ja mida isegi toetati.

Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete tehnoloogia professor Tanel Tenson kõneles aga teemal antibiootikumid, inimene ja loom. Tenson tõi välja seosed, mis eksisteerivad loomade ja inimeste vahel ja kuidas kõik oleme selle probleemiga tarbimise kaudu seotud. Veterinaar- ja toidulaboratooriumi esindaja rääkis meie riigi näidetel, kuidas antibiootikumid meid puudutab ja mil määral.

Ulukiliha sessioonis tegi ettekande EJSi tegevjuht Tõnis Korts. Ta kõneles Eesti ulukitest jahimehe pilgu läbi. Samuti kirjeldas Korts kes on Eesti jahimees täna, millised on tema väljakutsed, tegemised ja ühiskonna ootused jahimeeste suhtes. Tõnise ettekannet saab vaadata SIIT.

Ulukiliha teema leidis väge head vastuvõttu ja seda otsustati käsitleda ka järgmistel foorumitel. EJS sai kutse osaleda Tartus detsembris toimuval lihafookusgrupi koosolekul.