Rahvusvaheline komisjon hindas Leedus jahitrofeesid

Rahvusvaheline komisjon hindas Leedus jahitrofeesid

3208

2‒3. juunini toimus Alantas Leedu jahitrofeenäituse eksponaatide hindamine. Hindamisel osales lisaks rahvusvahelisele komisjonile umbes 80 erineva kvalifikatsiooniga trofeeeksperti ning -mõõtjat.

Trofeenäitus on pühendatud Leedu Vabariigi 100. juubelile ning avatakse samas kohas 16. juunil.

Trofeesid oli hindamisele kokku toodud umbes 1200. Rahvusvahelise komisjoni peaülesandeks oli kontrollida kuldmedaliväärsete jahitrofeede hindamistäpsust, aga ka hindamisvahendite vastavust CIC kehtestatud normatiividele. Komisjoni kuulusid Kaarel Roht ja Andres Lillemäe Eestist, Janis Baumanis Lätist, Roman Dziedzic Poolast ning Eugenijus Tijusas, Antanas Truskauskas ja Algis Petrauskas Leedust.

Hindamisel tuli nii mõnigi hirvesarve kaalumiseks mõeldud kaal vahetada täpsema riistapuu vastu. Kõik hirve ja metskitsesarved olid väärindatud koos kolju ülemise lõualuuga ning esitatud näitusele hindamiseks ilma alusele kruvimata. Ka trofeede markeerimise osas annavad leedukad meile silmad ette. Meie näitustele esitatavate trofeede puhul võib mõnikord isegi arvata, et kirjaoskamatus pole meil veel likvideeritud.

Esimese päevaga jõuti hinnata kaks-kolmandikku olemasolevatest trofeedest, sh kõik arvatavad kuldmedaliväärsed. Hindamist jäid ootama 150 hirvesarve ning 250 metskitsesarve. Põdrasarvi oli tavapäraselt vähe, aga parimad sarved olid kütitud Ignalina piirkonnast. Tegemist oli kühvelsarvedega, mille punktiväärtuseks mõõdeti 311,2 CIC punkti.

Seakatk möllab ka Leedus, mistõttu esitati seakihvu näitusele vaid 54, parim tulemus nendest 135,5 CIC punkti. Punahirvesarvedest moodustasid enamiku hõbe- ja pronksmedaliväärsed sarved. Tegemist oli suuremalt jaolt vara kütitud noorte pullidega, mis oli ilus näide küttimispressi tulemusest. Parim tulemus (241,64 CIC punkti) ületab mäekõrguselt Eesti tipptrofee.

Metskitsesarvede tipptrofee tuli Lõuna-Leedust Poola piiri lähedalt. Sarved tunnistati rahvusvahelise hindamiskomisjoni poolt 210,48 CIC punkti vääriliseks. Kiskjakoljusid (rebane – 47, mäger – 35, kährik – 4, hunt – 15, ilves – 1, karu – 4) oli võrreldes kütitud loomade arvuga Leedus (v.a ilves ja karu, kes olid kütitud väljaspool Leedut) vähe. Euroopa koprakoljusid oli vaid 95, parim neist 27,70 CIC punkti.

Tähelepanu! Järgmise aasta eesti jahitrofeenäitusel hindame ka šaakalinahku. Šaakalinahk valmistatakse näituseks ette ja hinnatakse sarnaselt hundinahkadega.