PRESSITEADE: Algas üle-eestiline jahitrofeede hindamine (uuendatud)

PRESSITEADE: Algas üle-eestiline jahitrofeede hindamine (uuendatud)

3492
2017. aasta jahitrofee näitus Sagadis. Foto: EJS

6. märtsil algas Harjumaal Padise vallas jahitrofeede hindamine, et uurida eesti ulukite trofeede statistilisi näitajaid ning koondada need kokku üleriigiliseks jahinäituseks.

„Jahitrofeede hindamine on olnud jahinduses traditsioon juba aegade algusest,“ selgitas EJSi tegevjuhi asetäitja ja vanem-trofee-ekspert Andres Lillemäe. „Lisaks sellele, et trofee hindamine annab jahimehele vajalikku informatsiooni on sellel ka teaduslik ning hariduslik eesmärk, nii saame täpselt andmeid analüüsides teada milline on eesti ulukite seisund,“ lisas Lillemäe.

Jahitrofeede väärtustamine baseerub kolmel sambal. Esimene on jahikultuuriline ja peegeldab jahimeeste austust nii looduse, ulukite kui ka oma ameti vastu. Teine on pedagoogiline, mis annab infot selle kohta, millised ulukid meie metsades elutsevad ja võimaldab selgitada looduse keerukaid protsesse ja nende omavahelisi seoseid. Kolmas sammas on aga teaduslik. Jahitrofeede süstemaatiline kogumine, mõõtmine ja katalogiseerimine annab hindamatu informatsiooni teadustööks ja populatsioonide hindamiseks.

Trofeede hindamised toimuvad:

  • 6. märtsil kl 10 Harjumaal Padise vallamajas (Vallamaja, Padise küla).
  • 9. märtsil kl 10 Lääne-Virumaal Rakvere Jahindusklubis (Tartu mnt 61).
  • 15. märtsil kl 10 Pärnumaal Pärnu Jahindusklubis (Suur-Kuke 5).
  • 18. märtsil kl 10 Saaremaal Kuressaare lossis (Lossihoov 1)
  • 23. märtsil kl 10 Valgamaal Valga Jahindusklubis (Kuperjanovi 76).
  • 30. märtsil kl 10 Tartumaal Tartu Jahindusklubis (Võru mnt 80).

Üleriiklik jahitrofeede näitus avatakse 18. aprillil Põltsamaa lossis. Näitusel näeb nii eesti kui välismaa ulukeid, samuti tuuakse hariduslikul eesmärgil välja erinevaid väärarenguga ulukite topiseid jms, et näidata milliseid haigusi metsloomadel leidub.

Jahitrofeede näitusi on korraldatud juba alates 1968. aastast. Tänavu toimub jahitrofeede näitus 13. korda. Hinnatakse põdra-, metskitse- ja punahirvesarvi; metsseakihvasid; ilvese-, hundi- ja karunahka; hundi-, karu-, ilvese-, kopra-, mägra-, rebase-, šaakali- ning kährikukoljut ning välismaiste ulukiliikide trofeesid.

Lisainfo trofeede ja hindamiste kohta leiab SIIT

Kuula ka raadio Elmari intervjuud SIIT.

Lisainfo:
Andres Lillemäe
Eesti Jahimeeste Selts
tegevjuhi asetäitja
565 1625
andres@ejs.ee